19 listopada 2024

Czujnik ruchu – jak wybrać odpowiedni?

Czujniki ruchu pozwalają na pewną automatyzację oświetlenia w naszym otoczeniu i sprawiają, że żyje się znacznie wygodniej. To urządzenia, które w swoim działaniu są bardzo proste, ale pozwalają na dość duże oszczędności energii elektrycznej, ale również wydatnie podnoszą komfort mieszkania i poziom bezpieczeństwa w naszym otoczeniu. 

 

Rodzaje czujników ruchu – jak działają?

Czujniki ruchu nieco się od siebie różnią technologią wykrywania ruchu w otoczeniu. Zależnie od tego jaki model wybierzemy, będzie on znajdował zastosowanie w różnych obszarach. Wybór odpowiedniego rodzaju czujnika powinien być uzależniony właśnie od przewidywanego miejsca instalacji oraz specyfiki obszaru, który będziemy za jego pomocą monitorować. Oto najpopularniejsze typy

  • Czujniki PIR (podczerwieni) – reagują na zmiany temperatury w swoim otoczeniu. Mogą być one powodowane ruchem ludzi albo zwierząt. To najpowszechniejsze modele wybierane do zastosowań domowych; 
  • Czujniki mikrofalowe – działają na zasadzie fal elektromagnetycznych, które odbijają się od przedmiotów. Działają nawet przez cienkie ściany. Dzięki temu są powszechnie wykorzystywane w przypadku zastosowań biurowych lub magazynowych;
  • Czujniki dualne – połączenie PIR i technologii mikrofalowej. Zmniejsza to ryzyko uruchamiania fałszywych alarmów;
  • Czujniki ultradźwiękowe – wykorzystują fale dźwiękowe do wykrywania ruchu w otoczeniu. Doskonałe tam, gdzie detekcja za pomocą PIR może być niemożliwa.

 

Istotne parametry czujników ruchu – zasięg, kąt widzenia, czułość 

Wybór czujnika zwykle uzależniony będzie od kilku kwestii takich jak przede wszystkim zasięg czujnika. To odległość, z jakiej czujnik zadziała prawidłowo i będzie w stanie uruchomić oświetlenie. Modele z zasięgiem do kilku metrów dobrze sprawdzą się w zastosowaniu domowym, natomiast modele mające realny zasięg 20-30 metrów znacznie lepiej sprawdzą się w przypadku przemysłowych zastosowań, ale również w ogrodach czy też na podjazdach. Drugim aspektem jest kąt detekcji. Modele z kątem 90° są wystarczające do korytarzy, ale w przypadku przestrzeni otwartych warto poszukiwać rozwiązań z kątami 180°-360°. Trzecim aspektem jest regulacja czułości czujnika ruchu i funkcje dodatkowe. Dzięki regulacji będziemy moli samodzielnie stworzyć plan reagowania na wykryty ruch, dostosowując na przykład czas świecenia światła lub jego natężenie. Niektóre czujniki posiadają również funkcje dodatkowe, które zabezpieczają nas przed fałszywymi alarmami, na przykład, kiedy do czujnika podejdzie zwierzę. Wybierając czujnik na zewnątrz kategorycznie zwracajmy uwagę na klasę szczelności danego modelu. 

 

Czujnik ruchu – oświetlenie domowe, przemysłowe i biurowe

Prosty czujnik ruchu o zasięgu do 6 metrów marki Kobi na pewno znajdzie zastosowanie w najprostszych instalacjach domowych. 

 

W przypadku zastosowania w przemyśle doskonale z kolei sprawdzą się rozwiązania takie jak czujnik ORNO o klasie szczelności na poziomie IP65. 

Miejsce montażu – ściana czy sufit?

Od tego gdzie zamontujemy nasz czujnik również wiele zależy. Mamy do wyboru czujniki ścienne, sufitowe lub modele wolnostojące. Modele naścienne takie jak TANGO  są często niezwykle eleganckie. Sprawdzą się na korytarzach, do oświetlenia schodów i wejść. Czujniki sufitowe dobrze spełnią swoją rolę w przestrzeniach przemysłowych, gdzie zwykle mamy do czynienia z wysokimi pomieszczeniami. Gwarantują szeroką strefę wykrywania. Z kolei modele wolnostojące wykorzystamy najczęściej na zewnątrz – dla podjazdów czy też ogrodu. 

Czujniki ruchu w SMART HOME

Nowoczesne czujniki takie jak model OSRAM (https://www.luxmarket.pl/product/osram-dali-ls-pd-ci-g2-czujnik-ruchu-swiatla-biurowy-dali2) pozwalają również na integrację z różnorodnymi systemami SMART HOME, w tym wypadku Dali. To jeszcze więcej możliwości ustawienia i programowania reakcji na ruch w naszym otoczeniu, a nawet monitorowanie zużycia energii. To więc jeszcze więcej wygody i bezpieczeństwa. 

 

Korzyści ze stosowania czujników ruchu:

  • Oszczędność energii – wyłączanie światła, gdy nie zostaje wykryty ruch;
  • Wygoda – nie musimy namulanie uruchamiać i wyłączać świateł;
  • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – detekcja niepożądanego ruchu może odstraszyć potencjalnie niebezpieczne osoby;
  • Uniwersalność zastosowań – mogą być używane chociażby w domach, biurach, magazynach, ogrodzie i przestrzeni publicznej;
  • Dostosowanie do potrzeb – szerokie możliwości regulacji czasu działania i czułości detekcji;
  • Kompatybilność z systemami Smart Home.

 

Funkcje dodatkowe, które warto rozważyć:

  • Regulację czasu działania – pozwala na ustawienie aktywności urządzenia po wykryciu ruchu;
  • Czujniki zmierzchowe – zapobiegają uruchamiania oświetlenia przed zmierzchem;
  • Zdalne sterowanie – możliwość kontrolowania czujnika z poziomu aplikacji lub pilota;
  • Detekcja zwierząt – funkcja ignorowania ruchu zwierząt.

 

Masz pytania odnośnie produktów?  ZADZWOŃ: Tomasz Sobczyk 728-377-065

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone