Detektory gazu i czujniki czadu – jak wybrać najlepszy?
Często słyszy się o nieszczęśliwych wypadkach spowodowanych wyciekiem gazu lub czadem. Te substancje lotne nie bez powodu określane są mianem cichych zabójców. Do zatruć nimi dochodzi ze względu na brak świadomości poszkodowanych osób o podwyższonym stężeniu szkodliwych gazów. Szczególnie niebezpieczny jest czad, gdyż ludzkie receptory węchu nie są w stanie wyczuć jego zapachu. Aby poprawić bezpieczeństwo wystarczy zaopatrzyć swoje gospodarstwo domowe w urządzenia służące do szybkiego wykrywania niebezpiecznych stężeń gazów.
Czujnik autonomiczny czy sprzężony z systemem alarmowym?
Jeżeli decydujesz się zabezpieczyć dom lub mieszkanie czujnikami gazu i czadu, pierwszym wyborem, jakiego musisz dokonać jest rodzaj urządzenia. Czujnik jest kompaktowym akcesorium, które można zamontować w dyskretny, nie zaburzający harmonii wnętrza sposób. Na rynku znajdziesz czujniki wielofunkcyjne, zawierające jednocześnie sensory odpowiedzialne za wykrywanie obecności czadu i gazu lub osobne urządzenia dla każdej z tych substancji. Jeżeli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, do zabezpieczenia wystarczy Ci urządzenie autonomiczne, jednak w przypadku dużej nieruchomości lub obiektów komercyjnych – lepiej sprawdzi się zintegrowanie sensorów z systemem alarmowym. Dzięki temu informacja o niebezpiecznym stężeniu gazów zostanie szybko zasygnalizowana w całym obiekcie.
Czujnik tlenku węgla FIREANGEL CO-9X10
Czujniki gazu i czadu a sposób zasilania
W sprzedaży dostępne są czujniki zasilane bezpośrednio z sieci lub wyposażone w akumulatory i baterie zasilające. Zaletą tych podłączanych do domowego gniazdka jest wygoda użytkowania i brak konieczności pamiętania o wymianie zużytych baterii. Problem może pojawić się w czasie przerwy w zasilaniu, spowodowanej np. awarią. Urządzenia do wykrywania gazu i czadu niezależne od dostępności prądu z sieci są bardziej niezawodne, jednak musisz dbać o wymianę ich baterii, bądź ładowanie akumulatorów. Najbardziej bezpiecznym i pewnym sposobem zasilania detektorów gazu oraz czadu jest zasilanie hybrydowe. Takie urządzenia wykorzystują prąd z sieci, jednak w przypadku przerwy w jego dostawie, przełączają się na awaryjne zasilanie bateriami.
Czujnik tlenku węgla i dymu FIREANGEL SCB10-INT
Odporność na czynniki środowiskowe
Decydując się na zakup czujników gazu i tlenku węgla warto postawić na produkty sprawdzonych producentów, gwarantujące szeroki zakres warunków pracy. Sensory najczęściej montowane są w kuchniach, łazienkach oraz kotłowniach, gdzie są narażone na wysoką wilgotność oraz zróżnicowane temperatury. Najtańsze urządzenia nie gwarantują pewnych odczytów w warunkach mocnego zaparowania czy bardzo wysokiej temperatury, która może wystąpić w pobliżu kotła grzewczego. Przed zakupem sprawdź, do jakiego zakresu temperatury i wilgotności przystosowany został czujnik. Jeżeli chcesz mieć pewność niezawodnej jego pracy, szukaj urządzeń, które działają w przedziale temperatury co najmniej 3-45 stopni Celsjusza a wilgotności – 10-90%.
Normy gwarantujące jakość
Jeżeli zależy Ci na dobrej ochronie siebie i najbliższych przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia stężeniami gazu oraz tlenku węgla, wybieraj wyłącznie urządzenia o jakości i niezawodności potwierdzonych certyfikatami. Szukaj oznaczenia normy PN – EN 50194. Każdy dobry i pewny detektor szkodliwych gazów powinien ją spełniać