Jakie są rodzaje trzonków do żarówek?
Źródła światła, takie jak tradycyjne żarówki, świetlówki czy elektryczne oświetlenie LED różnią się między sobą nie tylko średnicą oprawki, ale też sposobem montażu. Rynek oświetleniowy oferuje nam szeroki wybór źródeł światła, które w zależności od zastosowania są wyposażone w różne trzonki oraz gwinty. Jakie wyróżniamy rodzaje trzonków do żarówek i gdzie poszczególne żarówki znajdują swoje zastosowanie?
Rodzaj oprawki
Źródła światła, które można znaleźć na sklepowych półkach, mogą mieć dziesięć różnych rodzajów oprawki. Najpowszechniejszym i najbardziej znanym jest oprawka typu E. Oznaczenie tego gwintu pochodzi od Edisona, czyli od wynalazcy żarówki. Żarówki oznaczone symbolem B lub BA posiadają trzonki bagnetowe. C oznacza złącze na tzw. wcisk i jest stosowane w okrągłych świetlówkach. G to proste złącze na wcisk, natomiast GX działa na tej samej zasadzie, ale jest dodatkowo wzmocnione. Oznaczenie GU sugeruje, że jest to złącze dla żarówek z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Z kolei GZ to złącze dla żarówek z wysoką tylną emisją ciepła. Złącze typu R to prosty trzonek dla żarówek liniowych dwutrzonkowych, a RX to wzmocniony trzonek dla tego typu żarówek. Ostatnim rodzajem jest złącze typu Fa. Jest to trzonek dla żarówek liniowych ze złączem męskim.
Średnica złącza
Jak już zostało wcześniej wspomniane, trzonki oraz gwinty mogą się między sobą różnić średnicą, która może wynosić od 10 do nawet 40 mm. Te najmniejsze gwinty o średnicy 10 mm dedykowane są żarówkom miniaturowym. Trzonki o średnicy 11 mm najczęściej są stosowane w żarówkach energooszczędnych. Trzonki o 1 mm większe, czyli 12 mm, są charakterystyczne dla żarówek typu bi-pin. Świetlówki liniowe fluorescencyjne wyróżnia trzonek o średnicy 13 mm. W małych żarówkach Edisona oraz w źródłach światła typu świeca znajduje się gwint o średnicy 14 mm. Nieco większa średnica trzonka, bo 15 mm to cecha charakterystyczna żarówek liniowych dwutrzonkowych. Trzonek o średnicy 27 mm jest typowy dla tradycyjnych żarówek Edisona, ale na rynku znajdziemy także większe jej wersje o średnicy trzonka 40 mm.
Ilość złączy
By żarówka funkcjonowała prawidłowo, w każdym trzonku musi się znaleźć złącze lub złącza. Typ żarówki opatrzony symbolem s wskazuje, że trzonek posiada jedno złącze. Oznaczenie d informuje, że trzonek ma dwa złącza, natomiast symbol q wskazuje, że jest ich aż cztery.
Typy najczęściej stosowanych gwintów
Symbol oznaczenia trzonka żarówki składa się najczęściej z trzech elementów. Pierwsza litera wskazuje na rodzaj trzonka, cyfra mówi o jego średnicy, natomiast ostatnia litera określa ilość złączy w trzonku. Mimo że na rynku spotkać można kilkadziesiąt różnych rodzajów żarówek różniących się między sobą typem gwinta, najczęściej stosowane są żarówki E14, E27, E40 oraz żarówki LED GU10.
Żarówki z trzonkiem E14
Jest to tzw. mały gwint Edisona. Żarówki z takim trzonkiem najczęściej są stosowane do oświetlenia przestrzeni domowej. Tego typu trzonek jet stosowany w żarówkach kulkowych, świecowych, rurkowych, ale także w lampach halogenowych bańkowych. Wymienione żarówki są najczęściej elementem instalacji o mniejszej mocy, dlatego montowane są w lampkach biurkowych, nocnych czy w małych żyrandolach.
Żarówka LED E27
Trzonek E27 jest najpopularniejszym, najczęściej stosowanym rodzajem trzonka w Europie. E27 to klasyczny, duży, wkręcany gwint, tzw. duży gwint Edisona. Żarówka LED E27 najczęściej znajduje swoje zastosowanie w domowych instalacjach. Gwint E27 montowany jest nie tylko w żarówkach LED, ale także w halogenowych, metalohalogenkowych i lampach sodowych o małej mocy.
Trzonek E40
Źródło światła z trzonkiem E40 jest przeznaczone do lamp metalohalogenkowych oraz do oświetlenia sodowego o dużej mocy.
Żarówki LED GU10
Jest to jeden z najpopularniejszych trzonków reflektorowych, który stosowany jest w żarówkach halogenowych oraz oświetleniu LED. Trzonek żarówki LED GU10 jest montowany na zatrzask. Strumień świetlny w tego typu żarówkach jest kierowany ku dołowi.
Oczywiście rynek oświetleniowy oferuje znacznie więcej rodzajów gwintów, jednak nie wszystkie należy znać. Te, które zostały wymienione wyżej, najczęściej są wykorzystywane w polskich domach. Jeśli chcą Państwo poznać wszystkie rodzaje gwintów dostępne w naszej ofercie, zapraszamy do kategorii ŹRÓDŁA ŚWIATŁA.