20 lutego 2019

Lampa LED z czujnikiem ruchu – jak wybrać?

Czujniki ruchu początkowo wykorzystywane były w systemach alarmowych, do wykrywania obecności intruza. Wraz z rozwojem technologii i ze wzrostem wymagań użytkowników czujki znajdują coraz szersze zastosowanie. Czujnik ruchu w lampie wykrywa obecność i światło zapala się, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców nocą. Zastosowanie czujników ruchu w oświetleniu zewnętrznym pozwala znacząco obniżyć koszty, a jeśli do tego wybierzemy lampę działającą w oparciu o technologię LED, zyskujemy oświetlenie bardzo ekonomiczne i przy tym ekologiczne.

Lampa LED z czujnikiem ruchu – PIR czy mikrofalowy?

Lampy LED z czujnikiem ruchu dzielimy na PIR (pasywny czujnik podczerwieni) i z czujnikiem mikrofalowym (HF). Lampa z czujnikiem ruchu PIR to taka, która działa na podczerwień i reaguje, gdy w jej zasięgu pojawia się obiekt emitujący promieniowanie cieplne silniejsze niż emitowane przez tło natomiast te z czujnikiem mikrofalowym wykrywają ruch obiektów „martwych” jak i przechodzą poprzez cienkie drzwi czy kartongips stąd sprawdzają się lepiej do toalet publicznych gdzie występują kabiny, ponieważ wykryją ruch osoby za ścianką – PIR już nie przenika. Nowoczesne lampy LED z czujnikiem mikrofalowym jak i PIR dają możliwość regulacji czułości, dzięki czemu możliwe jest takie skalibrowanie ustawień, by światło zapalało się po wykryciu ruchu z określonej odległości jak i na podtrzymało światło na ustawiony wcześniej czas. Dokonując wyboru oświetlenia zewnętrznego warto wziąć pod uwagę czynnik gdzie oprawy będą montowane, czy zależy nam na wykryciu każdego ruchu obiektów czy tylko ludzi i wybrać lampę, która spełni konkretne oczekiwania.

Lampa LED z czujnikiem ruchu poza regulacją czasu świecenia czy odległości detekcji może posiadać też regulację progu czułości w luxach (im niższa wartość lx tym czujnik będzie reagował przy mniejszej ilości światła tzn. po zmroku). W sprzedaży dostępne są nowoczesne lampy z czujnikami dalekiego zasięgu, z detekcją nawet do 12 metrów.

Więcej o tym jak działają lampy wyposażone w czujnik ruchu znajdziesz w naszym artykule – Jak działają lampy z czujnikiem ruchu?

Jaka lampa z czujnikiem ruchu będzie najlepsza? Podstawowe rodzaje lamp zewnętrznych

Lampę zewnętrzną z czujką ruchu należy wybrać z uwzględnieniem jej zastosowania. Należy zastanowić się nad kwestią mocy, barwy światła, zasięgiem czujnika ruchu i estetyką oprawy, jak i miejscem, w którym ma być umieszczona lampa z czujnikiem ruchu. Inną oprawę oświetleniową zastosujemy w ogrodzie, inną zaś nad drzwiami do klatki schodowej. W każdym przypadku możemy jednak zastosować nowoczesną lampę LED z czujką.

Kinkiety zewnętrzne LED i plafony natynkowe

Kinkiety zewnętrzne wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz dają bardzo atrakcyjny efekt oświetleniowy. Dzięki kloszom zmiękczającym światło pozwalają oświetlić taras czy werandę tak, by podkreślić walory architektoniczne budynku. Światło kinkietu jest delikatne i naturalne, a jednocześnie tego rodzaju lampa LED z czujnikiem ruchu dobrze spełnia swoją rolę użytkową. Umieszczone na ścianie budynku kinkiety rozświetlą nie tylko fasadę, ale także biegnącą wzdłuż domu alejkę. Alternatywą dla kinkietów zewnętrznych są plafony, które oświetlą każdy przedsionek.

Natynkowe plafoniery zewnętrzne to konwencjonalne i proste oprawy oświetleniowe, które doskonale wpasowują się w rożne style architektoniczne. Oprawa plafonu z czujnikiem ruchu najczęściej wykonana jest z jednolitego, mlecznego szkła akrylowego (PMMA) lub tworzywa sztucznego np. PC.

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu

 

naświetlacz

Bardzo uniwersalnym typem lamp zewnętrznych są naświetlacze. Nowoczesny naświetlacz LED z czujnikiem ruchu pozwoli dobrze oświetlić okolice posesji. Dzięki szerokiemu kątowi padania strumienia światła odpowiednio skierowany kompleksowo oświetli wjazd do garażu z podjazdem.

Naświetlacze wyróżniają się prostym i dyskretnym designem, dzięki czemu dobrze wkomponowują się w otoczenie i mogą pozostać całkowicie niezauważalne.

Można zastosować je w różnych miejscach dla równomiernego oświetlenia parkingu, podjazdu, okolic posesji czy ogrodu.

Na uwagę zasługuje między innymi linia nowoczesnych naświetlaczy przed dom – STEINEL XLed Home 2. Spójną i ciekawą propozycję stanowią również naświetlacze OSRAM Noxlite o nowoczesnym i eleganckim designie.

Alternatywę dla naświetlaczy LED stanowią reflektory typu Wall-Washer, które kompleksowo pokrywają światłem fronty elewacji budynków. Reflektor może zostać rozstawiony na specjalnej podstawie lub zamontowany bezpośrednio na przygotowanym cokole.

Więcej o architekturze świetlnej przeczytasz w naszym artykule Oświetlenie architektoniczne w oświetleniu elewacji budynków

Naświetlacz przemysłowy

naświetlacz led

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu znajduje też szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z warunkami atmosferycznymi typu wilgoć i deszcz. Naświetlacze charakteryzują się wyższą klasą szczelności IP i są jeszcze bardziej wytrzymałe niż standardowe lampy zewnętrzne. Przy wyborze naświetlacza z czujnikiem ruchu polecamy zwrócić uwagę na proste i funkcjonalne naświetlacze Anlux ARGO S czy na linię naświetlaczy przemysłowych LED SLIM ze współczynnikiem szczelności IP65, hiszpańskiej marki AigoStar.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone