24 września 2020

Lampy bakteriobójcze – czym się kierować przy wyborze?

Pojawienie się nowego mikroba zagrażającego naszemu zdrowiu skłoniło ludzi do większego wyczulenia na kwestie higieny. Pomocnymi urządzeniami, pozwalającymi pozbyć się szkodliwych bakterii, grzybów i ich zarodników oraz wirusów z wybranych powierzchni lub pomieszczeń są lampy bakteriobójcze. Promieniowanie UV-C emitowane przez nie niezwykle skutecznie niszczy kwasy nukleinowe: DNA i RNA znajdujące się w jądrach wszystkich żywych komórek oraz materiał genetyczny wirionów. Istnieją różne typy lamp bakteriobójczych. Prezentujemy, na co zwrócić uwagę, by wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Komu przyda się lampa bakteriobójcza?

Głównymi miejscami zastosowania lamp bakteriobójczych są pomieszczenia szpitalne ( sale chorych, bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, izolatki itp.). Sterylizacyjne właściwości tych opraw wykorzystuje się także w aptekach i laboratoriach farmaceutycznych. Przydają się wszędzie, gdzie istotna jest czystość mikrobiologiczna, czyli w salonach SPA i gabinetach kosmetycznych, hotelach, przemyśle przetwórczym i spożywczym. Stosuje się je także do odkażania w aptekach, gdzie często gromadzą się chorzy. Można wykorzystać lampy UV do indywidualnego użytku. Pamiętać jednak należy, że zabójcze dla mikrobów promieniowanie tych lamp szkodzi także ludzkim komórkom. Podczas czynności dezynfekcyjnych w zakresie oddziaływania światła lampy bakteriobójczej nie powinien przebywać człowiek ani zwierzęta.

Podstawowe typy lamp bakteriobójczych

Głównymi rodzajami opraw bakteriobójczych wykorzystujących działanie promieni UV-C są lampy na statywach, lampy sufitowe i ścienne. Lampa umocowana na ruchomym statywie jest bardzo praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Można wygodnie, z pomocą przyczepionych do podstawy lampy kółek, przewieźć sprzęt do pomieszczenia, które planuje się poddać jej działaniu. Lampy sufitowe i ścienne montowane są na stałe. Inny podział uwzględnia sposób oddziaływania lampy i rozróżnia lampy przepływowe, bezpośredniego działania oraz lampy łączące dwie funkcje: bezpośrednią i przepływową. Podczas wyboru lamp do sterylizacji należy uwzględnić powyższą klasyfikację, by optymalnie dopasować urządzenie do zadania, jakiemu będzie musiało podołać. Przykładowo: jeżeli istnieje potrzeba dezynfekcji w wielu pomieszczeniach – najlepiej sprawdzi się lampa statywowa, gdy zależy Ci na dezynfekcji wyłącznie powietrza np. w salonie kosmetycznym – zdecyduj się na lampę przepływową a jeżeli chcesz dezynfekować banknoty z portfela czy telefon komórkowy, wtedy najlepszym wyborem będzie lampa bakteriobójcza bezpośredniego działania.

Moc lampy a jej funkcje

Na rynku dostępne są lampy UV o różnej mocy. Ten parametr określa wydajność lampy. Im wyższa moc, tym lampa bakteriobójcza jest w stanie wykonać większą pracę w jednostce czasu.
W przypadku lamp przepływowych musisz dobrać moc lampy do kubatury pomieszczenia. Istotnym parametrem jest szybkość dezynfekcji. Producenci na ogół podają orientacyjny czas, w jakim lampa musi być włączona, by zabiła określony procent drobnoustrojów. Często w specyfikacji lampy możesz przeczytać, ile czasu naświetlania potrzeba, by zabić określone szczepy bakterii czy rodzaje wirusów.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze lamp bakteriobójczych?

Świetlówki emitujące promieniowanie UV-C zużywają się, dlatego wybierając lampę bakteriobójczą, warto zwróć uwagę na jej żywotność. Ma ona duży wpływ na ekonomiczne użytkowanie lampy. Zazwyczaj parametr ten wyrażony jest w postaci liczby godzin ciągłej pracy. Jest to wartość orientacyjna. Jeżeli zakupiona lampa będzie użytkowana często, trzeba zadbać, by parametr określający jej trwałość był możliwie najwyższy. W przypadku lamp przepływowych, przeznaczonych do dezynfekcji pomieszczeń często dodawane są elementy poprawiające jakość powietrza opuszczającego lampę, takie jak filtry czy możliwość ozonowania. Jeżeli szukasz lampy UV-C do poprawy czystości bakteriologicznej w codziennym życiu swoim oraz swojej rodziny, wykorzystaj kompaktowych rozmiarów lampki bakteriobójcze, którymi zdezynfekujesz niewielkie przedmioty codziennego użytku. Dzięki nim ograniczysz ryzyko zakażenia bakteryjnego lub wirusowego Twoich bliskich. Decydując się na domowe zastosowanie lampy bakteriobójczej pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystania z niej i uważnie przeczytaj instrukcję obsługi.

Podsumowanie:

Lampy UV-C są jednym z najbardziej skutecznych sposobów pozbycia się niebezpiecznych dla zdrowia mikrobów i ich form przetrwalnych. Można wykorzystać je zarówno w placówkach medycznych, jak i w gabinetach usługowych czy własnym domu. Wybierając lampę należy uwzględnić wiele parametrów. W zależności od indywidualnych potrzeb dobiera się moc lampy odpowiednią np. do wielkości pomieszczenia, sposób jej umocowania czy specyfikę pracy lampy bakteriobójczej. Do użytku domowego dobrze sprawdzają się lampy kompaktowych rozmiarów, którymi łatwo i szybko usuniesz bakterie, wirusy i spory z drobnych przedmiotów: kluczy, telefonu czy portfela.

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone