27 kwietnia 2017

Lampy owadobójcze

lampy owadobójcze luxmarket

Wiosna, a także upalne lato przeplatane deszczem to idealna pora dla rozwoju i nagromadzenia się owadów, jednej z najliczniejszych grup zwierząt, które zdominowały każde środowisko życia, począwszy od lądowego, przez powietrzny, kończąc na powtórnym przystosowaniu do środowiska wodnego.

Owady (Insecta) jako pierwsze opanowały proces ciągłego lotu, były inspiracją dla naukowców-przyrodników pod względem odkrywania nowych gatunków, a także dla naukowców-inżynierów, którzy wzorując się na morfologii owadów tworzyli pierwsze projekty maszyn latających, pierwowzory skrzydeł nośnych.

Wśród wielu odkrytych gatunków owadów (oficjalnie udokumentowanych gatunków muzealnych na świecie wyróżniono ponad milion) wyróżnić możemy gatunki pożyteczne (z punktu widzenia człowieka, a także szkodniki pasożytnicze, których warunki bytowe nie tylko niekorzystnie wpływają na różne dziedziny życia innych osobników, w tym także ludzi, ale także mu zagrażają (zwłaszcza jeśli mówimy o gatunkach roznoszących choroby bakteryjne i wirusowe).

Przykładem szkodliwego działania zmasowanych grup owadów była plaga szarańczy w 1936 roku w Afryce. Chmura owadów miała ponad 5 km długości i 15 m średnicy, a jej wędrówka trwała 3 dni. Kolejna fala roślinożernych owadów miała miejsce 20 lat później, kiedy podczas 17 dniowej wędrówki szarańcza zniszczyła blisko 60% lokalnych upraw. Problem gromadzenia się owadów nawiedzających tereny bliskie równoleżnikowi stanowią współcześnie spory problem. 5 lat temu podobny przypadek ataku szarańczy miał miejsce na Madaskarze., kiedy walka z owadami pochłonęła blisko 20 mln dolarów.

Z uwagi na klimat, Europa nie występuje w obszarze występowania zbyt wielkiej liczby owadów drapieżnych- latających. Nie oznacza to jednak bezpieczeństwa przed rozpowszechnianiem się chorób przenoszonych przez owady, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

 

Lampy owadobójcze

 

Lampa owadobójcza to połączenie kilku elementów ochrony przed owadami. Dzięki swojej skuteczności oraz coraz bardziej estetycznym oprawą, chętnie wykorzystywane są w wystrojach restauracji, barów, hoteli oraz innych miejsc usługowych, w których występuje zjawisko gromadzenia się owadów lotnych, kończąc na wyposażeniu sektorów prywatnych.

Na podstawie analiz etmologicznych zauważono tendencję owadów w zakresie sposobu przemieszczania się, żeru, a także charakterystycznych trybów życia. W oparciu o wyniki zaprojektowano specjalnie lampy, które w przypadku owadów mają za zadanie zabezpieczać przestrzenie przed ich szkodliwym działaniem. W zależności również od obszaru, w którym lampa ma się docelowo znaleźć lampy owadobójcze podzielić możemy na amatorskie- do użytku ogrodowo-domowego, oraz profesjonalne- wyposażone w źródła o większej mocy, do obiektów przemysłowych i magazynowych.

Lampy owadobójcze posiadają specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Z uwagi na źródło wykorzystywanego światła oraz miejsce montażu, powinny one bezwzględnie posiadać wysoki stopień oznaczenia szczelności oprawy IP65, a także spełniać warunki określone normami EX (Dyrektywa ATEX 94/9/EC, „Wyposażenie i produkcja systemów do użycia w potencjalnie wybuchowej atmosferze”).

 

Źródło światła w lampach owadobójczych a ich szkodliwy wpływ na człowieka

lampa owadobójcza z wiatrakiem

 

Na wstępnie rozdzielić należy lampy owadobójcze od lamp bakteriobójczych. Obie lampy emitują światło ultrafioletowe, jednak ich promienie różni się od siebie. W przypadku lamp bakteriobójczych, których głównym zadaniem jest sterylizacja powietrza, w których się znajdują wyposażone są w żarówki emitujące promieniowanie ultrafioletowe typu C, których zakres fali wynosi od 100 do 280 nm. W przypadku lamp owadobójczych wykorzystano żarówki emitujące promieniowanie kategorii A, w których długość fali wynosi od 300-400 nm, co jest tożsame z promieniami słonecznymi docierającymi do powierzchni Ziemi. Fale typu A wabią owady, jednak same w sobie nie doprowadzają do ich śmierci, nie są także szkodliwe dla człowieka. Stanowią naturalne środowisko bytowe.

Z tego względu lampy owadobójcze mogą bez szkody dla otoczenia być umieszczone w pomieszczeniach, w których znajduje się żywność, produkty farmaceutyczne oraz w obiektach publicznych, w których znajdują się ludzie.

 

 

Lampa owadobójcza w obiekcie

 

lampa owadobójcza obiektLampa owadobójcza powinna zostać wybrana pod kątem wielkości obiektu, w którym docelowo ma się znaleźć. Atrakcyjna oferta producentów pod względem lamp owadobójczych pozwala na ich swobodne dobranie zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i magazynowych czy produkcyjnych. Oferowane lampy wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, o odpowiednim stopniu szczelności oprawy.

Wybierając lampy owadobójcze należy ze szczególną starannością zadbać o odpowiednie umieszczenie ich w obiekcie. Lampy nie powinny znajdować się w bliskiej lokalizacji miejsc, w których działać mogą silne ruchy powietrza. Montując lampę wiszącą należy pamiętać o tym, aby zawsze skierowana była pod kątem 90 stopni względem głównego oświetlenia.

Dodatkowo, wybierając lampę owadobójczą na zewnątrz obiektu trzeba mieć na uwadze fakt, że lampa przyciągać będzie wszystkie owady- zarówno szkodniki, jak i owady pożyteczne. Z tego względu, jeśli w bliskim otoczeniu domu znajdują się sady owocowe zaleca się wykorzystanie innych urządzeń.

 

Lampa owadobójcza- funkcjonowanie

 

Jak wspomnieliśmy powyżej, lampy owadobójcze same w sobie nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ani dla samych owadów. Zasada ich funkcjonowania opiera się na wabieniu owadów poprzez atrakcyjne światło emitowane przez żarówki. Kierując się doświadczeniami względem analizy mechanizmów poruszania się owadów do tej pory jednoznacznie nie można określić powodów, dla których owady podlatują do świecących nocą żarówek. Jedna z teorii zwraca się ku zasadzie busoli, gdzie światło wyznacza właściwy kierunek.

lampa owadobójcza

To co wyznacza kierunek lotu oraz punkty orientacyjne określane jest przez światło słoneczne, w nocy- światło księżyca. Z tego powodu po zmroku, szczególnie w miastach, w okolicach latarni, zauważyć można gromadzenie się owadów, które wabione światłem orientują swoją wędrówkę w kierunku światła pozornego satelity.

Wykorzystanie żarówek emitujących światło zbliżone pod względem barwy i ciepła do naturalnych promieni słonecznych przyciąga owady.

To co umożliwia skuteczne unieszkodliwienie owadów to elementy dodatkowe- specjalne taśmy lepne znajdujące się za żarówkami (dostępnych jest kilka kolorów lepów, które wpływają na skuteczność lampy- biały, żółty i czarny), wiatraki wciągające owady do wewnątrz pojemników umieszczonych w lampach lub za pośrednictwem specjalnych siatek będących pod napięciem. Z uwagi na charakter anatomiczny owadów i wilgotną powierzchnię ciała, po zetknięciu z siatką owady porażane są prądem i opadają na specjalna tackę umieszczoną w lampie.

Decydując się na zakup lampy owadobójczej należy również zadbać o jej stałą konserwację oraz regularne opróżnianie tacek, lepów oraz pojemników, gdyż martwe owady mogą powodować przyciąganie większych szkodników.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone