Montaż taśmy LED – praktyczny poradnik
Taśmy LED coraz częściej są wykorzystywane w aranżacji naszych wnętrz. Służą najczęściej jako oświetlenie dodatkowe i swoje zastosowanie znajdują nad kuchennymi blatami, w podwieszanych sufitach czy wokół ściennych dekoracji, których wyjątkowość chcemy podkreślić. W niniejszym artykule wskażemy różnice między poszczególnymi taśmami LED, wyjaśnimy, jak je prawidłowo zamontować oraz podpowiemy, jakie dodatkowe elementy będą niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.
Dostępne modele taśm
Taśmy LED to nic innego jak kilkaset diod przymocowanych do elastycznej płytki PCB, dodatkowo dla wersji hermetycznej taśma w całości zalana jest silikonem. Pod płytką znajduje się dwustronna taśma klejąca, która ułatwia jej montaż do wybranej powierzchni. Poszczególne modele taśm rozróżniamy ze względu na ilość i rodzaj diod LED przypadających na rolkę (5m), barwę światła i stopień szczelności. Sprawdźmy, jakie rodzaje taśm dostępne są na rynku:
- 300 LED 3528 – liczba 300 oznacza liczbę diod znajdujących się na rolce, taśma wykorzystywana jako podświetlenie dekoracyjne na przykład jako podświetlanie sufitów podwieszanych, schodów, mebli, wnęk pobierając 4,8W/mb; poniżej przedstawiamy modele taśm kolorowych LED SMD o stopniu szczelności IP65 i IP68:
- 600 LED 3528 – na 5-cio metrową rolkę przypada 600 diod, co generuje zużycie na poziomie 9,6W/mb, możemy wykorzystać tego typu taśmę jako oświetlenie dekoracyjne, a także jako oświetlenie dodatkowe
- 150 LED 5050 – taśma służąca także jako oświetlenie dekoracyjne, w której diody są rozmieszczone rzadziej (30 diod na metr bieżący), są trzykrotnie wydajniejsze niż diody typu 3528, pobór prądu to około 7,2W/mb
- 300 LED 5050 – jeden z wydajniejszych rodzajów taśm dostępnych na rynku charakteryzujący się poborem 18W/mb i strumieniem świetlnym na poziomie 1300lm (dla porównania klasyczna żarówka 100W emituje około 1500lm). Przy tego typu taśmie warto zastosować ściemniacze do regulacji mocy oświetlenia; przykładem takiej taśmy jest ta marki Nextec:
- Taśmy LED różnią się od siebie nie tylko wydajnością, ale także stopniem szczelności. Do zastosowań domowych jak i przestrzeni niepodatnych na wilgoć i zalanie wystarczy taśma o standardowej szczelności IP20, jednak już do zastosowań zewnętrznych, oświetlenia elewacji budynków wymagana jest szczelność na poziomie IP65 i wyższym.
- W zależności od tego jaki efekt dla oświetlenia chcemy uzyskać do wyboru mamy taśmy emitujące białe światło (ciepłe, neutralne i zimne), taśmy kolorowe RGB z określoną z góry barwą lub z możliwością sterowania jak i RGBW, czyli połączenie dwóch poprzednich rozwiązań w jednej diodzie.
300 LED 5050 – jeden z wydajniejszych LED – co będzie potrzebne?
Jeśli chcemy skompletować zestaw do montażu taśmy LED do użytku domowego, potrzebujemy: preferowaną taśmę, zasilacz (LED Driver przykładowo na napięcie 24V) dostosowany w zależności od mocy i napięcia danej taśmy (o tym poniżej), profil aluminiowy do odprowadzania ciepła oraz elementy montażowe – uchwyty i wkręty do przymocowania profilu i złączkę umożliwiającą połącznie taśmy z zasilaczem. Jeśli chcemy skorzystać z taśmy LED RGB będziemy potrzebować dodatkowo sterownika RGB i pilota – komplet ten umożliwi ściemnianie jak i sterowanie barwą światła danej taśmy. Jeśli wszystko zostało już skompletowane, możemy przejść do montażu.
Prawidłowy montaż taśmy LED
Taśmę LED należy przyklejać do aluminiowych profili, metalowych elementów, płaskowników lub do jakichkolwiek powierzchni, które mogą służyć jako radiator (odprowadzanie ciepła) dla taśmy. Przed przyklejeniem powierzchnię należy odtłuścić specjalnym preparatem, wyczyścić i wysuszyć. Taśmę należy zlutować lub przy pomocy odpowiedniej złączki połączyć styki taśmy z zasilaczem, zaś sam zasilacz do sieci poprzez kostkę lub wtyczkę gniazdkową. Następnie taśmę przyklejamy za pomocą dwustronnej taśmy, pamiętając o tym, że obklejana powierzchnia nie może mieć nierówności. Kolejnym krokiem jest przykręcenie profili z LED-ami do powierzchni szafki/sufitu/ściany.
Jak dobrać zasilacz do taśmy?
Każda taśma ma nominalną moc wyrażoną w watach (W). Dla najczęściej wybieranych taśm 300 LED będzie to 4,8 W/m. Oznacza to, że chcąc zamontować taśmę o długości 2 m, moc zasilacza to 2 x 4,8W, czyli 9,6W. Najodpowiedniejszym zasilaczem w tym przypadku wydawałoby się, że byłby ten o mocy co najmniej 10W, jednak zalecamy stosowanie zasilacza przy uwzględnieniu zapasu mocy jak i sprawności samego zasilacza doliczając 15% to znaczy, że dla taśmy, przykładowo 24W mnożymy 24 x 115%, więc należy zastosować zasilacz 28W lub mocniejszy.
Jak zainstalować taśmę i zasilacz?
Czas na połączenie taśmy z zasilaczem. We wspomnianej wcześniej taśmie 300 LED 3528, jak i we wszystkich innych taśmach jednokolorowych, z pełnej rolki taśmy wyprowadzone są dwa przewody: czerwony (plus) i czarny (minus). Kolory podane są nie bez przyczyny, gdyż ich nieprawidłowe podłączenie może uszkodzić taśmę.
Niezależnie od tego, jaką moc posiada zasilacz, będzie on miał jedną parę przewodów wejściowych (dla prądu sieciowego 230V AC) oraz przynajmniej jedną parę przewodów wyjściowych. Jeśli powstałby problem z ich rozróżnieniem, już wyjaśniamy. Przewody wejściowe (INPUT 230V AC) oznaczone są kolorem niebieskim i brązowym, natomiast przewody wyjściowe (OUTPUT 12V DC) mają kolor czerwony (plus) i czarny (minus).
Jak zatem podłączyć taśmę z zasilaczem? Należy połączyć ze sobą przewody (pamiętając o dopasowaniu kolorów) za pomocą kostek do przewodów elektrycznych, tak by przewody się ze sobą nie stykały, a następnie owinąć kostkę taśmą izolacyjną.
Jak podłącza się taśmy RGB, czyli taśmy wielokolorowe?
Popularne taśmy RGB podczas podłączania nieco komplikują sprawę. Zamiast dwóch przewodów z taśmy są poprowadzone cztery kable: czerwony (minus), zielony (minus), niebieski (minus) oraz wspólny plus dla wszystkich kolorów (czarny przewód). Taśmy RGB nie możemy podłączyć bezpośrednio do zasilacza, gdyż niezbędny jest sterownik RGB, który pozwala na zmianę barwy. Każdy sterownik działa na napięciu 12V lub 12/24V, gdzie należy pamiętać, że to rodzaj taśmy decyduje o tym, jaki zasilacz powinien zostać przez nas użyty. Poniżej przedstawiamy taśmę RGB marki eLux:
Sterownik RGB ma dwa gniazda wejściowe dla zasilacza (12V DC INPUT): czerwony (plus) i czarny (minus) oraz cztery gniazda wejściowe dla taśmy LED oznaczone: R – czerwony, G – zielony, B – niebieski i gniazdo wspólnego plusa dla wszystkich kolorów. Oczywiście podłączenia dokonuje się w taki sam sposób jak w przypadku taśm w jednym kolorze świecenia.
Jak ciąć taśmę LED?
Taśmy LED zazwyczaj dostępne są w 5-metrowych rolkach, a bardzo często chcemy oświetlić krótszy element wystroju naszego mieszkania. W tej sytuacji konieczne jest przycięcie taśmy i możemy tego dokonać zwykłymi nożyczkami. Ważne jest jednak to, aby cięcia dokonywać tylko w miejscach wyznaczonych na taśmie, gdyż w przeciwnym razie cała sekcja taśmy może przestać świecić. Najczęściej w taśmach występuje cięcie co odcinki 5 cm i 10 cm.
Taśmy LED coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Skutecznie oświetlają przestrzeń blatu kuchennego, ale mogą także oświetlać elementy dekoracyjne na ścianach naszych mieszkań. W artykule pozwoliliśmy sobie zaprezentować taśmy LED marek eLux oraz Nextec, ale gwarantujemy, że godne polecenia, o najwyższej jakości i długoletniej trwałości są taśmy LED Osram. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić do zapoznania się z naszą ofertą.