Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie natynkowe
Oświetlenie natynkowe to obszerna grupa lamp, która ma szerokie zastosowanie w naszych domach i nie tylko. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się natynkowe źródła światła, gdzie można je zamontować i dlaczego warto się na nie zdecydować.
Kilka słów o lampach natynkowych
Lampy natynkowe są idealnym rozwiązaniem w każdym miejscu, w którym zależy nam na oświetleniu funkcjonalnym o niebanalnym wyglądzie. Nowoczesny design lamp natynkowych sprawia, że wpisują się w najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem można je montować we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu, a także w wystroju glamour lub industrialnym. Minimalizm oraz prosta forma to te cechy lamp, które wpływają na ich uniwersalizm. Ogromnym atutem oświetlenia natynkowego jest także prosty montaż, z którym może sobie poradzić każda osoba, która nigdy wcześniej nie podejmowała się zadania zamontowania lamp. Fakt, że w grupie lamp natynkowych możemy znaleźć oprawy sufitowe, oprawy ścienno-sufitowe, lampy wiszące oraz plafony, kinkiety i świetlówki sprawia, że lampy natynkowe są idealnym źródłem światła w niemal każdym pomieszczeniu.
Gdzie zamontować lampy natynkowe?
Odpowiadając na powyższe pytanie, śmiało można stwierdzić, że lampy natynkowe można zamontować wszędzie! Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dokładnym oświetleniu pomieszczenia. Mimo że montuje się je zazwyczaj na suficie, z powodzeniem można je także umieścić na ścianie, gdzie dodatkowo oświetlą wnętrze. Warto się zdecydować na takie rozwiązanie, jeśli jesteśmy zmuszeni zamontować lampę w pomieszczeniu ciasnym, przez co trudnym do oświetlenia.
Mimo że lampy natynkowe mogą stanowić główne oświetlenie w salonie, sypialni i innych pomieszczeniach, bardzo często ledy natynkowe są stosowane jako dodatkowe oświetlenie blatu pod szafkami kuchennymi, a także we wnętrzu szaf i gablotek. W ten sposób skutecznie oświetlimy miejsca, do których nie dociera światło z lampy centralnej.
W przypadku wybierania oświetlenia do domu możemy ten rodzaj lamp wykorzystać jako oświetlenie główne i wybrać oprawy natynkowe, które są w stanie oświetlić całe pomieszczenie. Poniżej przedstawiamy przykłady takich lamp:
W oświetleniu ogólnym pomieszczeń można się także zdecydować na punktowe źródła światła, dzięki którym stworzymy ciekawą kombinację świetlną na suficie. Przy zastosowaniu odpowiedniej liczby opraw świetlnych w kształcie walca lub prostopadłościanu, jesteśmy w stanie oświetlić każdy zakamarek wnętrza. Oprawy mogą mieć jedno, dwa lub trzy źródła światła i z powodzeniem można je także wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe, uzupełniające, które wyeksponuje elementy dekoracyjne w naszym domu: obrazy, plakaty lub stylowe rzeźby.
Oświetlenie natynkowe ma także zastosowanie komercyjne – tego rodzaju lampy najczęściej montowane są w sklepach. Możliwość obracania źródła światła i regulowania kąta padania jego wiązki sprawia, że lampy natynkowe idealnie sprawdzają się przy oświetleniu sklepowych półek. Praktyczne i mocne światło pozwala w skuteczny sposób wyeksponować półki oraz regały z towarem, na które w pierwszej kolejności zwrócić uwagę powinni klienci wchodzący do sklepu. Oprócz regulowanych kinkietów i reflektorów, w sklepach wykorzystuje się także lampy natynkowe w formie podłużnej tuby, gdzie także jest wykorzystywana technologia LED.
Oświetlenie natynkowe wewnątrz i na zewnątrz
Wiemy już, że lampy natynkowe są montowane w przestrzeni domowej, a także komercyjnej, jednak warto wiedzieć, że mogą się także znajdować na zewnątrz budynków. Jeśli lampy posiadają odpowiednią klasę szczelności (minimum IP 44), mogą znajdować się na ścianach budynków, oświetlając podwórko, taras lub altankę ogrodową.
Oprawy natynkowe są nie tylko funkcjonalne, ale też niezwykle estetyczne, wykonane z dbałością o szczegóły. Fakt, że charakteryzują się minimalizmem, nie powoduje, że są nudne czy banalne. Wręcz przeciwnie – zachwycają prostotą, dzięki czemu świetnie wpisują się w nowocześnie urządzone wnętrza.