O czym warto pamiętać przy wyborze lampek choinkowych?
Lampki choinkowe – podstawowe rodzaje
Pierwszą kwestią, którą należy rozstrzygnąć, jest ich rodzaj – popularne są lampki na choinkę wyposażone w tradycyjne żarówki ozdobne, które można wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. W naszym sklepie można znaleźć klasyczne żarówkowe lampki choinkowe – oferuje je producent Rum-Lux. Model LW-50 występuje w czterech wersjach od 10 sztuk do nawet 50, co pozwoli na swobodne dopasowanie długości lampek do wielkości choinki, ich moc wynosi 28,5W. Dzięki temu, że przewód jest przeźroczysty, lampki wyglądają estetycznie.
W górnej części choinki sprawdzą się lampki choinkowe „na żabki”, które nawiązują do stosowanych dawniej świec. Model PW/0050 od Rum-Lux to mix czterech kolorów, które wyglądają doskonale w kompozycji z błyszczącymi bombkami. Ich zaletą są tulejki w kolorze zielonym, które dopasowują się kolorem do choinki, dzięki czemu wzrok skupia się na kolorowych żarówkach. Barwa światła tych lampek to RGB K – o tym modelu oświetlenia pisaliśmy w artykule „Oświetlenie RGB”, a kwestię barwy światła omówimy nieco później.
Lampki choinkowe LED to kolejna propozycja na świąteczne drzewko. Rosnąca popularność diod LED jest zauważalna w branży oświetlenia świątecznego, stąd szeroki wybór ich stylów, kolorów oraz kształtów. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność – średnia moc wynosi w tym przypadku około 10W. Podobnie jest z żywotnością – ledowe lampki na choinkę będą służyły o wiele dłużej. Co więcej, w przypadku przepalenia się jednej lampki, reszta łańcucha nadal świeci, ponieważ, w większości przypadków, łączone są one równolegle.
Niezwykle energooszczędne i estetyczne lampki choinkowe LED znaleźć można w naszym sklepie. Producent Rum-Lux oferuje model CH/0110, który składa się aż ze 180 ledowych punktów świetlnych. Ich moc wynosi niewiele (6 W), a do tego można je łączyć nawet z pięcioma dodatkowymi kompletami.
Bezpieczne oświetlenie świąteczne
Bardzo ważne jest bezpieczeństwo oświetlenia i tę kwestię również trzeba wziąć pod uwagę. Lampki choinkowe powinny spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa – należy do nich między innymi certyfikat CE. Oznakowanie jest obowiązkowe i powinno pojawić się na każdych lampkach sprzedawanych w Polsce. Nie warto kupować oświetlenia z nieznanych źródeł, ponieważ może okazać się po prostu niebezpieczne. Innym oznaczeniem, z które pojawia się na opakowaniach jest RoHS. Dyrektywa RoHS reguluje stopień występowania ryzykownych dla środowiska substancji takich jak rtęć, ołów czy kadm.
Do elementów, decydujących o bezpieczeństwie lampek, należy zaliczyć stopień szczelności oznaczony symbolem IP. Pierwsza cyfra wskazuje na ochronę przed ciałami stałymi, a druga przed cieczą. Oznaczenie IP20 należy stosować jedynie w przypadku lampek wewnętrznych, ponieważ oświetlenie świąteczne występujące na zewnątrz, powinno być przede wszystkim odporne na działanie opadów. Aby wybrać bezpieczne oświetlenie świąteczne na zewnątrz, wskaźnik IP powinien wynosić co najmniej IP44.
Lampki choinkowe sople LZS-LED-100G od Rum-Lux doskonale sprawdzą się jako ozdoba choinki w ogrodzie. Ponadto, są one zabezpieczone przed obiektami większymi niż 1mm oraz odporne na działanie wody bryzgającej ze wszystkich kierunków. Komplet stu lampek ma długość 6,5 metra, ale może być przedłużony o kolejne komplety, co pozwoli na stworzenie wyjątkowego wystroju ogrodowych drzewek.
Lampki na choinkę a barwa światła
Barwa światła to pojęcie, które dotyczy nie tylko lampek choinkowych, ale również każdego innego oświetlenia, ponieważ informuje o tym, jaki klimat wprowadzi światło do pomieszczeń. Wiele zależy przede wszystkim od tego, jak będzie ozdabiana cała choinka. W przypadku, gdy na świątecznym drzewku przeważająca część dekoracji będzie drewniana, zawieszone będą na niej pomarańcze i pierniki lepiej będzie wyglądała ciepła barwa. Wynosi ona około 2700-3300 i wprowadza przytulny klimat, sprzyjający relaksowi.
W przypadku choinki ozdobionej wielokolorowymi bombkami najlepszy efekt przyniosą lampki na choinkę, które świecącą barwą neutralną (3400-5300K) albo zimną (5400-7000K). Barwa zimna sprawi, że uwydatnią się barwy chłodne takie jak srebrne bombki czy łańcuchy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być barwa światła, bo jest to również kwestia gustu i zamierzonego efektu. Najważniejsze jest, by oświetlenie świąteczne było bezpieczne, oszczędne i cieszyło oko.