Oprawy na podbitkę – oświetlenie podbitki dachowej
Dlaczego montować oświetlenie w podbitce dachowej?
Oświetlenie montowane na zewnątrz budynku powinno przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo użytkowania terenu wokół domu – musi więc skutecznie oświetlać przestrzeń ogrodu, tarasu, a także przejścia do garażu. Na uwagę zasługuje także walor estetyczny oświetlenia. Źródła światła sprawiają, że dom jest widoczny po zapadnięciu zmroku – podkreślają bryłę budynku, a także ozdobne, estetyczne wykończenie okapu dachowego.
Kiedy zaplanować montaż?
Jeśli źródłem światła na tarasie mają być oprawy na podbitkę, ich montaż powinniśmy zaplanować przed założeniem paneli zewnętrznych podsufitowych. Tylko wtedy można bez większych przeszkód rozprowadzić kable, a także wyciąć otwory w panelach na oświetlenie (warto zaopatrzyć się w wiertarkę z wiertłem otworowym lub nożyce do cięcia blachy).
Montażu opraw na podbitce nie może podjąć się osoba, która na co dzień nie pracuje z prądem, należy więc wynająć elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancje, że oświetlenie będzie prawidłowo funkcjonować i nie będzie stwarzać zagrożenia dla domowników i osób znajdujących się na posesji.
Źródła światła można podpiąć do napięcia sieciowego lub do transformatora. W pierwszym przypadku należy zadbać o to, by był podłączony dodatkowy wyłącznik różnicowoprądowy o natężeniu poniżej 30 mA oraz kolejny wyłącznik nadmiarowoprądowy. Drugie rozwiązanie, czyli transformator, jest znacznie bezpieczniejszy w porównaniu do napięcia sieciowego, ponieważ daje znacznie niższe napięcie. Powinniśmy też wiedzieć, że transformator musi gwarantować oddzielenie uzwojenia pierwotnego i wtórnego. Nie chcąc narażać urządzenie na negatywne warunki panujące na zewnątrz, warto usytuować go wewnątrz domu.
Oprawy na podbitkę – jak wybrać?
Jakie rodzaje źródeł światła może mieć zamontowana podbitka? Oświetlenie tej części zewnętrznej domu zazwyczaj ogranicza się do wpuszczanych płaskich opraw żarówek halogenowych lub tych wykorzystujących technologię LED, przy czym źródła światła LED są znacznie lepszym rozwiązaniem – są bezpieczniejsze i bardziej wydajne.
Oprawy na podbitkę muszą być przystosowane do pracy na zewnątrz, więc ich klasa szczelności powinna wynosić minimum IP44. Ten rodzaj opraw jest przystosowany do funkcjonowania w warunkach atmosferycznych narażonych na wilgoć i zachlapanie, więc mimo narażenia na wodę, kurz, a także zmienne temperatury, oświetlenie będzie funkcjonowało bez zarzutów.
Najczęściej stosowanymi panelami na podbitkę są te wykonane z tworzywa PCV, drewna, a od niedawna także ze stali. Oprawy na podbitkę należy dobrać (moc źródła światła) i zamontować w taki sposób, by w żaden sposób nie uszkodziły podsufitki. W przypadku paneli PCV źródła światła nie mogą się znacznie nagrzewać, gdyż w przeciwnym razie może dojść do stopienia powierzchni. Z kolei decydując się na podbitkę drewnianą, musimy pamiętać, że przewody odchodzące od źródeł światła nie mogą bezpośrednio stykać się z podsufitką. Podobnie jest z podbitką stalową – konieczna jest izolacja oraz zabezpieczenie połączeń i styków.
Decydując się na oświetlenie tarasu oprawami na podbitkę, warto zdecydować się na te modele, które umożliwiają manewrowanie kierunkiem padania światła. Dzięki temu można w ciekawy sposób podkreślić estetykęs budynku i rozjaśnić te miejsca, w których należy się poruszać z większą uwagą. Przykładem tego rodzaju opraw są te produkowane przez markę Paulmann, których zakres wychylenia wynosi od zera do 30 stopni: