30 października 2019

Oświetlenie klatki schodowej

oświetlenie klatki schodowej

Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej to istotny element oświetlenia nie tylko domu jednorodzinnego, ale także bloku mieszkalnego czy budynku usługowego. Wybór odpowiedniego oświetlenia klatki schodowej bezpośrednio wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Z tego względu wybierając je, w zależności od charakteru przestrzeni uwzględnić musimy kilka elementów takich, jak: parametry techniczne oprawy wpływające na jej skuteczność, tym samym podnoszące bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników, miejsce montażu- czy mówimy o klatce schodowej wewnątrz obiektu, czy jest to klatka schodowa dobudowana, zewnętrzna nierzadko bez dodatkowego zadaszenia, czy spełnia nasze oczekiwania pod względem dekoracyjnym- tym bardziej jeśli oświetlamy schody wewnątrz domu jednorodzinnego, a także czy wybrane oświetlenie wewnętrzne spełnia wymogi bezpieczeństwa wskazane dla budynków użyteczności publicznej- głównie standardy ewakuacyjne czy przeciwwybuchowe.

Innym bardzo ważnym elementem, na który zwracamy uwagę jest wybór opraw o niskim poborze mocy. Ma to kluczowe znaczenia zwłaszcza przy planowaniu oświetlenia klatek schodowych w blokach wielorodzinnych, w których koszt utrzymania oświetlenia w tej części budynku ponoszą wszyscy lokatorzy. Nierzadko, zwłaszcza w instalacjach starego typu, światło na klatce schodowej nie jest kontrolowane, bywa i tak, że pozostaje ono włączone przez całą noc, a także kolejny dzień. Ale i na takie sytuacje posiadamy sprawdzone rozwiązania, o których napiszemy poniżej.

Oświetlenie klatki schodowej w domu

Jak wspomnieliśmy, klatka schodowa w domku jednorodzinnym lub dwupoziomowym mieszkaniu musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, ale także wpisywać się w otaczający wystrój wnętrza. Wśród opraw oświetleniowych wykorzystywanych do oświetlenia ciągów komunikacyjnych, najczęściej wykorzystywane są plafony LED, kinkiety, a także punkowe oświetleni wpuszczane w sufit. Takie rozwiązania sprawdzają się w przypadku oświetlenia ogólnego. Planując oświetlenie schodów nie zapominajmy o oświetleniu stopni- w tym wypadku atrakcyjnym rozwiązaniem jest montaż pojedynczych oczek w strukturze stopnia lub- jeśli nie ma możliwości ingerencji w struktury budowlane, oświetlenia za pomocą taśm LED umieszczonych w specjalnych profilach.

To co stanowi najważniejszy element jest instalacja systemu oświetlenia, aby poza bezpieczeństwem był on w pełni funkcjonalny, praktyczny, a jego użytkowanie opowiadało na naturalne zachowania lokatorów. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie wyłączników schodowych. W tym temacie oferta urządzeń jest stosunkowo długa, dzięki czemu możemy wybrać takie włączniki, które będą dla nas najbardziej efektywne.

Planując oświetlenie klatki schodowej w domu wielorodzinnym staramy się wybrać najbardziej optymalne rodzaje oświetlenia dla całości budynku. Są to głównie wspomniane plafony LED lub oprawy wpuszczane w sufit. Wśród różnic w oświetleniu klatki schodowej w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych kluczową jest różnica napięcia w sieci. W przypadku instalacji wewnątrz domów jednorodzinnych lub mieszkań problemu nie znajdujemy- zazwyczaj jest to instalacja o napięciu znamionowych 230V. W przypadku budynków wielorodzinnych, dla części wspólnych czyli klatek schodowych, oświetlenia piwnic, poddaszy i strychów wiele wspólnot podczas reorganizacji instalacji elektrycznej decyduje się na zmianę wykorzystując sieć o niskim napięciu znamionowym 24V. Przyczyn dla takich rozwiązań jest wiele, po pierwsze szykanie oszczędności, po drugie ograniczenie możliwości podpięcia się pod instalacje elektryczną przez innych lokatorów. Posiadając sieć o niskim napięciu znamionowym pamiętaj o wykorzystaniu odpowiednich źródeł światłą, adekwatnych dla takiej sieci- są to przede wszystkim żarówki 24V.

Szukasz inspiracji? Poznaj nasze propozycje opraw do oświetlenia klatki schodowej- Podświetlenie schodów

Automaty schodowe -wyłączniki schodowe

Montaż instalacji oparty na wyłącznikach schodowych umożliwia nam gaszenie i zapalanie światłą po obu stronach instalacji. Jest to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia korytarza, przechodniego pokoju, a także klatki schodowej. Włączając światło na parterze, wchodząc na kolejne piętro możemy je bez problemu zgasić, lub zapalić, jeśli planujemy zejście na dół. W zależności od charakteru budynku- ilości kondygnacji czy półpięter, które mogą prowadzić do kolejnych pomieszczeń, warto wybrać dodatkowe włączniki krzyżowe, które usprawnią funkcjonowanie sieci.

W ofercie sklepu internetowego dobregniazdka.pl znajdziesz wyłączniki schodowe takich producentów, jak: Schneider Electric, Kanlux czy Legrand.

Wyłączniki krzyżowe to rozwiązanie idealne, jeśli planujemy wykonanie instalacji wielokondygnacyjnej. Pozwalają na dowolne sterowanie- zapalanie lub gaszenie światła w więcej niż dwóch miejscach (na wejściu i wyjściu). Jeśli z poziomu półpiętra możliwe jest wejście do poszczególnych pomieszczeń, dzięki wyłącznikom krzyżowym możliwe jest manipulowanie oświetleniem pomiędzy wyłącznikami głównymi. Wybierając wyłącznik schodowe nie zapomnij aby posiadały one odpowiednie podświetlenie. Dzięki temu bez problemu odszukasz je na ścianie po zapadnięciu zmroku.

 

wyłącznik krzyżowy berker

Wyłącznik krzyżowy Berker- dobregniazdka.pl

 

Czujnik ruchu i jego alternatywa- wyłącznik chwilowy

Wśród popularnych opraw oświetleniowych, zwłaszcza w przypadku oświetlenia zwnętrznego, jest montaż opraw wyposażonych w czujnik ruchu. Odpowiednie ustawienie czujnika, w taki sposób aby nie generowało zapalenia światłą kiedy przechodzimy blisko klatki schodowej, pozwala nie tylko na wprowadzenie energooszczędnego oświetlenia przestrzeżenie spólnej- światło zapalane jest tylko wtedy, gdy jest taką konieczność, ale także zmniejszenie częstotliwości serwisowania oświetlenia- krótkie rozświetlenie przestrzeni pozwala na zapewnienie dłuższej żywotności żarówek.

Prawidłowo skalibrowany czujnik ruchu powinien uwzględniać także moment czasu, po którym oświetlenie samo zgaśnie. Czas ten nie powinien być zbyt krótki, gdyż może to diametralnie zmniejszyć poziom bezpieczeństwa w tym obszarach komunikacyjnych. Alternatywą dla opraw wykorzystujących taki system jak np. plafony z czujnikiem ruchu, są wyłączniki czasowe. To kolejny element samej instalacji sieci elektrycznej, który działa na podobnej zasadzie jak czujnik ruchu, Jenak nie wykrywa on sam obiektu zbliżającego się do schodów, a konieczne jest jego manualne włączenie.

plafon led z czujnikiem ruchu

Plafon LED z czujnikiem ruchu- Struhm- LuxMarket.pl

 

Przycisk chwilowy, włącznik chwilowy inaczej zwany zwiernym lub monostabilnym pozwala na dostarczenie prądu do instalacji w sposób jednostkowy. Pozwala na włączenie światła dostarczając określoną ilość prądu w danym czasie. Po upływie tego czasu, instalacja zamyka przewód, a dostarczony impuls przerywa się- automatycznie gasząc światło. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie nie tylko do oświetlenia klatek schodowych, ale także spiżarni, garderoby, czy korytarzy.

wyłącznik chwilowy

Wyłącznik chwilowy antracytowy- dobregniazdka.pl

 

Do wykonania instalacji oświetleniowej na klatce schodowej, która będzie wykorzystywała wyłączniki chwilowe lub inne urządzenia wykorzystujące chwilowy moment konieczny jest także montaż specjalnej aparatury sterowniczej takiej, jak przekaźniki czasowe. Bez względu na charakter inwestycji- czy jest to miejsce użyteczności publicznej czy instalacja wykonywana w przestrzeni prywatnej, wybieramy przekaźnik przeznaczony do instalacji np. przemysłowej, w specjalnej obudowie lub do instalacji elektrycznej, której eksploatacja nie jest aż tak intensywna.

Głównym zadaniem przekaźnika czasowego jest precyzyjne sterowanie czasem w jednostkowych dostarczeniu prądu elektrycznego. Przekaźnik czasowy wykorzystywany jest nie tylko w przypadku instalacji oświetleniowej, ale także grzewczej czy wentylacyjnej. W przypadku planowania instalacji oświetlenia warto zdecydować się na przekaźnik z podtrzymaniem czasowym, które pozwoli na realizacje wyżej wskazanych funkcjonalności.

przekaźniki czasowe

Przekaźnik czasowy Legrand- dobrebezpieczniki.pl

 

Podsumujmy te elementy, które są najważniejsze dla wykonania funckjonalnego oświetlenia klatki schodowej.

W domu jednorodzinnym napięcie sieci wynosi zazwyczaj 230V, z tego względu możemy swobodnie wybierać spośród standardowych rozwiązań oświetleniowych. W przypadku budynków lokatorskich, części wspólne takie jak: klatka schodowa, piwnica czy poddasze lub strych, objęte są siecią o niskim napięciu 24V. W tym wypadku wykorzystujemy urządzenia o niskim poborze mocy, takie jak żarówki 24V.

Planując oświetlenie klatki schodowej poza oświetleniem głównym warto wyposażyć ciągi komunikacyjne w dodatkowe oświetlenie stopni. W przypadku budynków lokatorskich lub należących do obiektów publicznych, obowiązkowo na klatce schodowej powinny pojawić się odpowiednia oznaczenia ewakuacyjne, a także oświetlenie awaryjne uruchamiane w momencie zagrożenia, zasilane zewnętrznie.

Wybierając oprawy schodowe wybierz odpowiedni rodzaj. Źródło światła nie powinno być skierowane bezpośrednio w górę– nie powinno oślepiać. Sama oprawy jeśli są to oczka wpuszczane w stopnie powinny charakteryzować się płaską konstrukcją.

Projektując instalację dla obiektów wielokondygnacyjnych, dopasuj wyłączniki schodowe adekwatnie do użyteczności obiektu. Nie zapomnij o wyłącznikach krzyżowych, które pozwolą na manipulację światłem na poszczególnych poziomach instalacji. W przypadku opraw oświetleniowych pamiętaj o rozwiązaniach ekonomicznych takich jak plafony LED z czujnikiem ruchu lub instalacji czasowej z wykorzystaniem przycisków chwilowych.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone