21 marca 2022

Oświetlenie tarasu drewnianego – jakie lampy wykorzystać?

Nic tak nie buduje magicznego klimatu letnich wieczorów, jak światło. O ile nocą można wyłączyć wszelkie źródła światła i w ciszy zachwycać się gwiazdami, o tyle spędzając wieczór na tarasie i chcąc w pełni korzystać z odpoczynku w ogrodowym zakątku – światło jest konieczne. A możliwości oświetlenia tarasu jest naprawdę wiele.

Oświetlenie tarasu – pierwsze kroki

Warto wziąć pod uwagę kwestię oświetlenia zewnętrznego już na etapie projektu domu – odpowiednio poprowadzona instalacja elektryczna znacznie ułatwi zadanie doprowadzenia światła na taras. Należy też pilnować estetycznej spójności – nie tylko przy aranżacji samego tarasu, ale też przy zestawianiu ze sobą elementów systemu oświetlenia ogrodu. Jeśli wszystkie lampy będą do siebie pasować stylistycznie – uzyskamy najlepsze efekty.

Magia letniego wieczoru. Jakie lampy na taras wybrać?

Rozważając wybór poszczególnych elementów systemu oświetlenia tarasu drewnianego, zadziwiać może różnorodność dostępnych możliwości. Pomijając lampy wiszące, sufitowe oraz mobilne, urocze lampiony, do podstawowych kategorii produktów oświetlenia tarasu zaliczyć można:

Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, istotne jest to, by były to sprzęty przeznaczone do oświetlenia przestrzeni na zewnątrz! Każda oprawa powinna być hermetyczna, wskaźnik szczelności powinien wynosić minimum IP65. W kwestii zasilania, najlepiej wybrać bezpieczne napięcie 12V, ale to bardziej sugestia, aniżeli wymóg. Należy pamiętać, by oprawy wykonane były z odpornych na korozję i działanie czynników zewnętrznych materiałów.

Funkcjonalność i komfort – oświetlenie tarasu drewnianego

Lampy oświetlające taras są zazwyczaj stosunkowo niewielkie, świecą światłem pośrednim. Można je zamontować niemal w każdym miejscu np. w podłodze, pomiędzy kostką brukową (oprawy najazdowe), w ziemi, czy na frontach schodów. Tego typu światło umożliwia wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po zmroku i dodaje uroku całej przestrzeni. Ciekawą opcją są oprawy gruntowe z dwoma lub czterema okienkami kierunkowymi. Tego typu rozwiązanie jest praktyczne i niezwykle designerskie. Spośród wielu modeli opraw, które przeznaczone są do montowania w podłożu, warto zwrócić uwagę na niezwykle wytrzymałe oprawy najazdowe RENA COVER, dostępne w kilku wariantach do wyboru. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych warto wykorzystać elewację domu. Prócz kinkietów zewnętrznych, warto rozważyć wybór subtelnych, okrągłych opraw naściennych. Ich nowoczesna forma dopasuje się do każdego stylu aranżacji.

Reflektor ogrodowy do ziemi na taras w podbitkę UMBRA 12V z przewodem 2m

Girlandy, taśmy, lampiony – urokliwa i klimatyczna kropka nad i

Na tarasie niezwykle stylowo prezentują się wszelkiego rodzaju girlandy, łańcuchy lampek, lampiony i inne nieszablonowe źródła światła. Należy jednak pamiętać, że drobne girlandy świetlne, które często zdobią sypialnie, zwykle nie nadają się do użytku na zewnątrz. To samo tyczy się taśm i węży – jako element dekoracji i oświetlenia tarasu najlepiej sprawdzą się hermetyczne modele taśmy LED, dostępne w różnych wariantach. Wartym uwagi rozwiązaniem są taśmy smart, z opcją zdalnego wybierania koloru światła np. Strip Set RGB. Miłośnikom oryginalnych rozwiązań mogą przypaść do gustu również elastyczne węże świetlne LED.

 

Kula ogrodowa LED RGB Ø50 230V

 

Jeśli dysponujemy choć częściowym zadaszeniem tarasu, ciekawą opcję stanowią girlandy ogrodowe ze zwisającymi żarówkami. Sprawdzą się świetnie na co dzień oraz przy organizacji plenerowych przyjęć. 

Kreuj klimat światłem – oświetlenie tarasu

Patrząc na ogrom możliwości i rozwiązań w obszarze oświetlenia tarasu, a także stosunkowo przystępne ceny produktów, można by stwierdzić, że w tworzeniu efektów świetlnych ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Stworzenie niepowtarzalnego klimatu w najlepszym stylu po prostu nie może obejść się bez precyzyjne dobranego oświetlenia. 

 

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone