Wyłączniki żaluzjowe to wygodne produkty, służące do sterowania żaluzjami czy roletami. Idealnie sprawdzają się w domach, ale także biurach czy firmach, automatyzując proces opuszczania lub unoszenia rolet, a co za tym idzie sterowania naturalnym światłem w pomieszczeniach.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju produktów – pojedynczych, podwójnych, dedykowanych do żaluzji automatycznych oraz wyłączników z blokadą. Problem pojawia się jednak coraz częściej nie na etapie decyzji, czy w ogóle warto zakupić wyłącznik żaluzjowy, a stając przed pytaniem: który model wybrać i jaki będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.
Jednym pytań, najczęściej zadawanych przez naszych klientów, jest: Czym się różni wyłącznik żaluzjowy od przycisku żaluzjowego? oraz jaki wyłącznik żaluzjowy należy wybrać w konkretnym przypadku?
Odpowiedź na to pytanie jest jednak zaskakująco łatwa.
Większość producentów żaluzji stosuje w swoich rozwiązanych silniki na prąd zmienny o napięciu 230V. Silnikiem takim możemy sterować bezpośrednio zamykając obwód bądź poprzez przekaźnik.
Wyłączniki żaluzjowe – podział
Wyłączniki żaluzjowe możemy podzielić na dwa rodzaje:
- wyłączniki żaluzjowe bistabilne, tak zwane z podtrzymaniem, czyli te najbardziej popularne, np.
Wyłącznik z podtrzymaniem należy stosować do bezpośredniego sterowania silnikami żaluzjowymi. Przyciski dzwonkowe należy z kolei stosować w przypadku, kiedy sterowanie silnikiem żaluzjowym oparte jest na przekaźniku.
Wybór złego modelu wyłącznika żaluzjowego – co robić?
Co w wypadku jeżeli dokonamy złego wyboru? Nie ma tragedii. W przypadku, gdy do silnika żaluzjowego sterowanego bezpośrednio dobierzemy przyciski żaluzjowe chwilowe, aby podnosić bądź opuszczać roletę musimy trzymać załączony kierunek do momentu, aż nie uzyskamy krańcowego położenia. Jest to dosyć uciążliwe, szczególnie jeżeli w domu posiadamy większą ilość takich wyłączników. W takim wypadku zalecamy dokupienie jednego z przekaźników, które łatwo można zamontować pod przyciskiem żaluzjowym w puszce podtynkowej. Zakup takiego przekaźnika ułatwi sterowanie roletami, a nawet pozwoli je zautomatyzować.
Przykłady zastosowania dodatkowych przekaźników – przegląd producentów
- Przekaźniki Zamel SRP-04 pozwoli sterować roletami lokalnie z wyłącznika bądź radiowo poprzez pilot Zamel P-257/2 Sterownik SRP-04 pozwoli także na grupowanie rolet i sterowanie całością systemu z jednego przycisku żaluzjowego.
- Rozwiązanie firmy F&F Supla SRW-01 pozwoli nam sterować żaluzjami poprzez aplikację w telefonie. Można sterować roletami z dowolnego miejsca na ziemi, a także programować godziny otwierania / zamykania rolet.
- Rozwiązanie firmy
- Blebox Shutterbox
- jest najbardziej zaawansowanym przekaźnikiem pod względem funkcjonalności.
Blebox Shutterbox – funkcjonalności
Z licznych funkcji jakie posiada ten produkt wymienię najważniejsze:
- programowanie czasu zamykania / otwierania żaluzji ( także w oparciu o zegar astronomiczny )
- grupowanie poszczególnych rolet
- automatyczna kalibracja skrajnych położeń żaluzji / rolet
- możliwość podłączenia przycisków sterowania roletą bądź lamelami
- automatyczne zamykanie rolet przy silnym wietrze we współpracy z Windsensor PRO
- automatycznie zamykanie / otwieranie żaluzji przy odpowiedniej temperaturze dzięki współpracy z TempsSensor PRO
Shutterbox pozwala także sterować pracą okien dachowych, markiz zewnętrznych a nawet ekranem rzutnika.