Sens i opłacalność zamiany lamp wyładowczych na LED
Wybierając sposób oświetlenia domu, biura, hali magazynowej, warsztatu czy jakiegokolwiek innego obiektu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Do najważniejszych, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw należą opłacalność użycia danego typu lamp, ich efektywność, żywotność oraz wpływ na środowisko. W ostatnich latach rynek został zdominowany przez oprawy nowej generacji, w których źródłami światła są LED-y. Czy rzeczywiście warto zamienić tradycyjne lampy wyładowcze na nowocześniejsze oświetlenie LED-owe? Zastanówmy się czy taka zmiana jest opłacalna i czy w ogóle ma sens.
Lampy wyładowcze i LED – czym są?
Działanie lampy wyładowczej wynika z wyładowań elektrycznych zachodzących w gazach (np. neon, argon), parach metali (np. rtęć, sód) lub połączeniu par np. rtęci z produktami rozkładu halogenków (lampy halogenowe). Takie lampy wymagają do swojej pracy montażu urządzenia zapłonowego oraz statecznika, który ogranicza prąd wyładowania. Wyliczone elementy są zazwyczaj umieszczane w oprawie. W przypadku lamp LED – do ich działania wykorzystywane jest zjawisko elektroluminescencji czyli bezpośredniej przemiany prądu elektrycznego w światło, która odbywa się w specjalnie skonstruowanych diodach. Do niedawna głównymi źródłami oświetlenia wykorzystywanymi w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, halach magazynowych, biurowcach czy instytucjach użyteczności publicznej dominowały tradycyjne świetlówki. Obecnie coraz częściej zastępują je nowoczesne LED-y.
Lampa OSRAM HCI-TS 150W/942 NDL PB
Trwałość lamp LED i tradycyjnych świetlówek
Zarówno lampy LED jak i tradycyjne lampy wyładowcze są efektywnymi źródłami światła i dobrze sprawdzają się do oświetlania stanowisk pracy i większych pomieszczeń, jak np. hale produkcyjne. Przewaga LED-ów objawia się w żywotności, która znacząco przewyższa lampy wyładowcze. Oprawy LED znacznie lepiej wypadają w sytuacji pracy w niskich temperaturach. Nie tracą jakości światła nawet gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Wysokiej klasy lampy LED produkowane m.in. przez firmy Bemko, Ledvance, AnLux czy GreenLux doskonale radzą sobie w pomieszczeniach wymagających znacznej szczelności i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. W czasie eksploatacji lampy wyładowcze szybciej niż nowoczesne LED-y tracą znamionowy strumień światła.
Żarówka LED Wi-Fi Smart ES111 GU10 15W 45° DIM 3000K czarna
Porównanie jakości światła lamp LED i wyładowczych
Oświetlenie LED pozwala na bardzo wierne oddawanie barw otoczenia w porównaniu z lampami wyładowczymi, szczególnie starszych typów. Świetlówki LED zapalają się od razu i nie wywołują efektu migotania, co zdarza się w przypadku lamp wyładowczych. Diody LED pozwalają uzyskać światło dowolnej barwy. Dzięki nim można doskonale zoptymalizować temperaturę barwową, co jest szczególnie ważne podczas pracy biurowej. LED-y charakteryzują się szerokim widmem światła, dlatego umożliwiają znacznie lepsze dostrzeganie szczegółów otoczenia w porównaniu do lamp sodowych, stosowanych w oświetleniu zewnętrznym, gdzie aby uzyskać wystarczającą widoczność, niezbędna jest bardzo duża moc lampy.
Świetlówka LED ECOster T8-12 120cm 18W 100lm/W 3000K
Lampy LED i wyładowcze a bezpieczeństwo
Oprawy LED znacznie przewyższają lampy wyładowcze pod względem wpływu na środowisko naturalne. Nie zawierają one toksycznych pierwiastków, np. rtęci jak ma to miejsce w przypadku źródeł światła niższej generacji. W przypadku diod LED nie ma ryzyka iskrzenia, które może spowodować zapłon np. w zakładach chemicznych.
Czy zamiana lamp wyładowczych na LED się opłaca?
Wprawdzie modernizacja oświetlenia starszego typu i przystosowanie do użytkowania nowoczesnych lamp LED wymaga nakładów finansowych, jednak w dłuższej perspektywie z pewnością opłaca się. Wysoka żywotność diod LED powoduje, że trzeba je wymieniać znacznie rzadziej niż tradycyjne świetlówki. LED-y zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż lampy wyładowcze o podobnych parametrach, co generuje znaczne oszczędności, szczególnie przy stale rosnących cenach prądu. Warto pamiętać, że aby w pełni doświadczyć wszystkich korzyści płynących z wymiany lamp wyładowczych na LED warto obok profesjonalnego projektu instalacji oświetleniowej, należy także zadbać o dobór wysokiej klasy opraw od sprawdzonych producentów.