13 stycznia 2020

SmartHome- inteligetne zarządzanie domem

smart home

Moda na inteligentne budownictwo to tylko pozornie trend naszych czasów. Pierwsze prawdziwie inteligentne instalacje powstawały już w latach 70. Pierwsze inteligentne technologie wdrażane były w sektorze przemysłowym w Stanach Zjednoczonych. Z wielkich hal produkcyjnych, systemy inteligentnego zarządzania były wdrażane w nowoczesnych biurowcach, by już w latach 80 zagościć w sektorze prywatnym. Pierwsze, inteligentne projekty dotyczy przede wszystkim budownictwa pasywnego, i skupiały się na wdrożeniu technologii energooszczędnych. Dokonania ówczesnych inżynierów i architektów hi-tech, intensywna praca włożona w rozwój systemów komunikacji sprawiły, iż współcześnie możemy postrzegać budownictwo w kategoriach żyjących obiektów.

Coraz więcej firm, zarówno developerskich, budowlanych, jak i oferujących projekty architektoniczne proponuje swoim klientom inteligentne rozwiązania, które nie tylko ułatwiają życie, ale także podnoszą komfort egzystencjalny, jak i bezpieczeństwo. Obszar inteligentnych systemów do zarządzania budynkiem obejmuje aktualnie praktycznie każdy obszar naszego codziennego funkcjonowania.

Architektura Hi-tech- jak to się zaczęło

Choć systemy inteligentnego zarządzania domem, obecnie są już na bardzo zaawansowanym poziomie, nie sposób nie wspomnieć w kilku słowach od czego to wszystko się zaczęło. Architektura high-tech, bo o niej mowa, to przede wszystkim nowe (choć zakorzenione głęboko w kulturze lat 60 XX w.) spojrzenie na modernizację zabudowy z wykorzystaniem wysokiej technologii w gospodarowaniu, zarówno przestrzeni- wyposażeniu oraz obsługi budynków, jak i samej ich konstrukcji. Począwszy od wykorzystania nowoczesnych materiałów i skrupulatnym łączeniu ze sobą materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, kończąc na wyposażeniu zaplecza instalacji elektrycznej, które w sposób inteligentny łączy w sobie wszystkie urządzenia codziennego użytku. Zaplecze elektryczne, które podlega systemowi to najczęściej (w wersji podstawowej) zdalna obsługa systemów alarmowych, instalacji grzewczej, wentylacji, hydrauliki, klimatyzacji, a także sterowanie roletami, bramami wjazdowymi, oświetleniem, kończąc na połączeniu wszystkich tych możliwości w standardzie delux, który w nowoczesnym budownictwie został połączony z pełnym wyposażeniem domu i poszerzony o obsługę urządzeń AGD/RTV.

Zintegrowanie wszystkich systemów obsługujących pojedyncze urządzenia i instalacje to obecnie standard w wielu lokalach nie tylko oddanych do publicznego użytku, ale także kwaterach prywatnych, i choć brzmi to dość eksperymentalnie, koszta poniesione przez osoby indywidualne nie są wygórowane.

Dom inteligentny

Idea stworzenia inteligentnego domu mieszkalnego, została zaczerpnięta z, wprowadzanych z wielkim powodzeniem (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później w Europie) systemów inteligentnego zarządzania wewnątrz zautomatyzowanych przedsiębiorstw, głównie z obszaru rolnictwa i hodowli roślin, następnie wkroczył do biurowców korporacji (Bulding Management System). Ten wysoce zaawansowany system technologiczny pozwalał na zintegrowanie systemów nie tylko obsługujących wcześniej wspomniane elementy konstrukcje budynków- rolety, żaluzje czy też system otwierania okien połączony z wentylacją i klimatyzacją, obsługę wind i schodów, ale także inteligentną analizę wewnętrznych, jak i zewnętrznych parametrów otoczenia oraz samoczynne reagowanie na zmieniające się warunki.

Przykłądem mogą być inteligetne systemy nawadniania, które posiadają wbudowane czujniki określenia poziomu wilgotności gleby. Wyposażenie ich w dodatkowe czujniki pomiaru temperatury, ruchu a także wilgotności pozwoli także na inteligentne szacowanie, czy akurat tego dnia padało i dodatkowe nawodnienie jest zbędne. To samo dotyczy okien, które wyposażone w system obciążających bloczków generuje automatyczne otwieranie i zamykanie, dodatkowo umożliwiając sterowanie żaluzji.

Wykorzystanie inteligentnych systemów w aranżacji przestrzennej domów to nie tylko podniesienie komfortu funkcjonowania, ale także podniesienie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli system został wyposażony w elementy przeciwpożarowe, lub alarmy przeciwwłamaniowe, kończąc na systemie szybkiego reagowania, który dzięki czujnikom jest w stanie w ciągu kilku sekund zaalarmować domowników o niebezpieczeństwie i w sposób inteligentny zareagować stosownie do zaistniałej sytuacji.

Jakie korzyści możemy czerpać z wdrożenia inteligetnego systemu zarządzania domem? Takie rozwiązania technologiczne doskonale sprawdzają się w przypadku posiadania małych dzieci, lub kiedy po raz pierwszy zostają same w domu. To również rozwiązanie z którego chętnie korzystają osoby często podróżujące, które nie chcą pozostawiać swojego domu czy mieszkania bez opieki na długi czas. Kto jeszcze skorzytsa na inteligentnych rozwiązaniach? Osoby starsze i niepełnosprawne, na przykład niewidome lub słabosłyszące, a nawet te, z ograniczoną sprawnością ruchową.

System zarządzania budynkiem- obszary funkcjonowania

System zarządzania skupia się na kilku obszarach funkcjonowania, które dzięki inteligentnej technologii zostały zintegrowane w sposób kompatybilny. Działanie systemu skupia się przede wszystkim na kontroli i analizie, monitorowaniu oraz reagowaniu na bodźce zewnętrzne, którymi mogą być same komendy wydawane przez jednostki obsługujące system, czy też komputer inteligentny w przypadku, kiedy mówimy o zarządzaniu bezpieczeństwem obiektu.

Systemy zarządzające swoje funkcjonowanie zawdzięczają doskonale dopracowanej sieci elektrycznej wyposażonej w szereg czujników oraz modemów, połączonych (właściwie zintegrowanych) w pojedynczych urządzeniu obsługującym, którego komputer pozwala na programowanie poszczególnych podzespołów w zależności od preferencji użytkownika. Możliwości jest wiele, zależą one głównie od stopnia zaawansowania urządzenia- wybór czasu oraz trybów on/off, programowanie stałe- cykliczne są elementami podstawowymi, które w nowoczesny sposób mogą być obsługiwane poza siecią domową, np. za pośrednictwem smartphone’ów, tabletów czy komputerów znajdujących się poza domem- w pracy, szkole, w podróży.

System zarządzania siecią domową obejmuje swoją funkcjonalnością sieci teleinformatyczne, sterowanie oświetleniem, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, ogrzewaniem, połączone z klimatyzacją i systemem wentylacyjnym oraz elementami konstrukcji- oknami, roletami. Dodatkowo, w ramach obsługi sieciowej sterowaniu podlegają również wspomniane systemy alarmujące- przeciwpożarowe oraz antywłamaniowe zintegrowane z symulatorem obecności, który doskonale sprawdza się w przypadku dłuższych wyjazdów. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach, zazwyczaj w domach, które od podstaw zostały zaprojektowane pod kątem inteligentnych rozwiązań, zawarte zostały także systemy zarządzania źródłami odnawialnymi (połączone z termostatami i funkcją ogrzewania), a także kompleksową obsługą urządzeń audio-video oraz RTV/AGD, wraz z obsługą hydrauliczną domu.

Smart Home- zastosowanie

Znając już przynajmniej w pigułce elementy inteligentnego zarządzania domem, zastanówmy się, jak i mądre rozwiązania możemy zastosować w naszym domu. Na początku podkreślmy, że sama instalacja czy wdrożenie elementów inteligentnego zarządzania nie jest aż tak drogie, jak mogłoby nam się wydawać. W kontekście automatyki, przygotowane zestawy zintegrowane w jednej aplikacji do obsługi urządzeń najczęściej nie wymagają ingerencji w stałą instalację, toteż koszt wdrożenia ogranicza się zaledwie do ceny zakupu samych urządzeń i ewentualnej opłaty abonamentu za obsługę aplikacji, w ramach której otrzymujemy stała aktualizację systemu czy pomoc ze strony producenta. Najważniejsze, że współczesna instalacja pozwala nam nie tylko na zdalne sterowanie poszczególnymi elementami, ale także możliwość dowolnego programowania funkcji.

System inteligentnego zarządzania domem może dotyczączyć instalacji oświetleniowej, ogrzewania, czy systemów bezpieczeństwa- kontroli dostępu, zbrojenia alarmów czy montażu czujników gazu czy wilgoci. Co najważniejsze, inteligentne rozwiązania powinny być dopasowane do naszych potrzeb, dlatego warto zorientować się co oferuje rynek, a zmian dokonywać powoli, dopasowując kolejne urządzenia do naszego życia. Poziom zaawansowania automatyki domowej jest różny. Wśród nich dostępne są rozwiązania, które wymuszają na nas jako inwestorach różnego poziomu ingerencji w stały system.

Do naszej dyspozycji są technologie bezprzewodowe (typu Zigbee, Bluetooth czy CESENA), sztuczna inteligencja, która stanowi pewnego rodzaju duszę naszego domu, czy urządzenia, które wchodzą w bezpośrednią integrację z użytkownikiem i nie wymuszają na nas praktycznie żadnej zmiany instalacji. Wśród urządzeń, które sprawiają, że nasz dom staje się Smart są np. bezprzewodowe odkurzacze typu Roomba, urządzenia do czyszczenia okien, nawilżacze i oczyszczacze powietrza czy pozostałe sprzęty AGD- lodówki czy sprzęty do gotowania.

Planujemy system sterowania oświetleniem

System sterowania poszczególnymi modułami- oświetleniem, ogrzewanie, czy systemem alarmowym choć bazuje na falach radiowych, często wymaga wcześniejszego zaplanowania i odpowiedniego okablowania budynku, które najlepiej przeprowadzić bazując na początkowym etapie inwestycji. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto skorzystać z elementów wyposażenia, które moga zostać zintegrowane w jednym systemie bezprzewodowo.

Smart Home, czy inteligetne przedsiębiorstwo to trend, który powoli staje się nasza codziennością. W architekturze coraz więcej miejsca w projektach przeznacza się na sprytne ozwiązania technologiczne, w życiu- coraz bardziej skupiamy się na gadżetach, które pozwlają nam zaoszczędzić czas i energię. Nie nalezy zapominąc o tym, że aby technologia szła w parze z funkcjonalnością musi zostać zaplanowana z głową.

Sterowanie domem w praktyce?

smart home

Obsługa oświetlenia całęgo obiektu w jednym urządzeniu? A może zdalna obsługa klimatyzacji w upalne popołudnie, kiedy jeszcze jesteś w pracy? Przygotuj dom, na Twój powrót, za pośrednictwem jednej aplikacjiw telefonie. Na czym polega sterowanie oświetleniem przez internet lub zarządzanie temperaturą i praca grzejników, a nawet wietrzenie? Nic trudnego. Wybierając zestaw urzadzeń tymu Smart Home możemy skomponować cały system, który usprawni życie naszego domu, a także zoptymalizuje koszty jego utrzymania. Większość firm oferując urzadzenia tymu Smart dba o to, aby były one wzajemnie kompatybilne, a także bezproblemu łączyły się w jedną sieć funckjonalną. W ten sposób, po wybraniu odpoweidnich dla siebie potrzeb urządzeń montujemy centralę, które pełni rolę centrum dowodzenia wszytskimi zespołami, gromadząc dane z czujników urzadzeń odpowiedzialnych za wykonanie akcji.

 

Indywdiualnie programuj wszytskie elementy systemu, dopasowując odpowiednią godzinę czy okres czas, w jakim dane urządzenie lub instalacja powino wykonać swoją pracę. Monitoruj, nadzoruj a także deleguj zadania za pośrednicwtem aplikacjiw  telefonie. To bardzo pomocne i praktyczne rozwiązanie.

W sklepie LuxMarket przygotowaliśmy ofertę dla wszytskich osób, które zastanawiają się nad wyposażeniem domu z inteligetne urządzenia.

Inteligetne plafony ze sterowaniem Bluetooth lub Wi-Fi

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone