28 listopada 2019

Trudne pomieszczenia. Jak poprawnie oświetlić poddasze

Mieszkania na poddaszu, zwłaszcza w starych kamienicach cieszą się olbrzymią popularnością. Powód? Klimatyczne wnętrze, ciekawy układ pomieszczeń, przepiękny widok na okolicę, ale także brak bezpośredniego sąsiedztwa. Oczywiście mieszkanie na poddaszu posiada swoje zalety, za które je kochamy i chętnie poszukujemy, ale również wady, które sprawiają, że wiele osób rezygnuje z zakupu lokali na ostatnich kondygnacjach kamienic. Wysoka temperatura w lecie, stosunkowo chłodne mieszkanie w zimie, zwłaszcza jeśli kamienica nie przeszła jeszcze termomodernizacji, sprawiają, że są to mieszkania, które docenią koneserzy drewna i cegły.

Pod względem oświetlenia, poddasza są przestrzenią bardzo wymagającą, zwłaszcza wtedy, gdy budynek objęty jest opieką kuratora zabytków i nie ma możliwości przebudowy poszycia dachowego, w celu powiększenia wnęk okiennych i doświetlenia przestrzeni w sposób naturalny.

W tym wypadku pozostaje nam wykonanie projektu oświetleniowego, który będzie spełniał wszelkie standardy wysokiej klasy oświetlenia. Oświetlenie poddasza, poza wyborem odpowiednich źródeł światła o odpowiedniej mocy, to także dbałość o szczegóły takie, jak dostęp do naturalnego oświetlenia-w tym wypadku samo ułożenie budynku względem kierunków świata ma spore znaczenie, a także okoliczna zabudowa, która może skutecznie ograniczać dostęp światłą nawet w przypadku lokali na poddaszu, ale także ocena wysokości pomieszczenia.

Wysokość pomieszczenia a oświetlenie

Podobnie jak w przypadku klasycznych lokali, wysokość pomieszczenia ma olbrzymie znaczenie w przypadku oświetlenia. Nie tylko z uwagi na to czy możemy sobie pozwolić na bogato zdobiony, kryształowy żyrandol, ale także czy długa lampa wisząca nie ograniczy funkcjonalności pomieszczenia, a jej skuteczność będzie wystarczającą, aby rozświetlić każdy zakamarek poddasza.

Planując wykonanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniu adaptowanym należy pamiętać o standardach bezpieczeństwa, ale także warto pochylić się nad rozmieszczeniem wszystkich punktów, gdyż to właśnie ten etap naszej inwestycji będzie miał kluczowe znaczenie przy realizacji oświetlenia.

Dobrze zaplanowane oświetlenie poddasza

Dobrze zaplanowane oświetlenie to przede wszystkim takie, które będzie zgodne z przeznaczeniem- będzie adekwatnie dopasowane do funkcji jakie dana przestrzeń ma spełniać, ale także designersku wspierające każda planowaną aranżację. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, dlatego rezygnacja z efektownego oświetlenia nie jest konieczna.

Każda przestrzeń wymaga innego rodzaju oświetlenia- przestrzeń w której pracujemy, nierzadko biuro wymaga oświetlenia jasnego, pobudzającego, dobrze odwzorowującego barwy. Jasne, chłodne światło doskonale sprawdza się w każdym miejscu w którym wykonujemy jakąś pracę. Takim miejscem mogą być kuchenne blaty, ale także spiżarnie czy domowe komórki.

Kluczem do wykonania wysokiej jakości oświetlenia jest wybór odpowiedniego oświetlenia ogólnego. Jeśli dysponujemy wysokim poddaszem, wybór klasycznego żyrandola będzie idealnym dopełnieniem wysokiego sklepienia. Jeśli jednak poddasze nie jest zbyt wysokie montaż oprawy wiszącej może ograniczać funkcjonalność przestrzeni, a na pewno wprowadzać pewną dysharmonię i brak spójności aranżacyjnej.

W przypadku niskich sklepień warto wybrać oprawy, które znajdują się zawieszone nisko poniżej linii sufitu. W tym wypadku doskonale sprawdzą się ozdobne plafony, a także wpuszczane oczka typu downlight. Skuteczność świetlna takich opraw nie odbiega jakością on klasycznego wiszącego oświetlenia, a dzięki takiej formie będzie możliwe optyczne podwyższenie pomieszczenia, co w przypadku adaptacji starych strychów może mieć kluczowe znaczenia w ocenie komfortu użytkowania.

Wśród nowoczesnych opraw nie brakuje również kinkietów, które coraz częściej wykorzystywane są jako forma oświetlenia ogólnego. Kinkiet na długim, ruchomym ramieniu idealnie sprawdzi się np. w przypadku oświetlenia w sypialni lub ponad jadalnianym stołem. W tym wypadku mocne źródło światła pozwoli na wykonywanie wszystkich codziennych czynności- praca, gotowanie, spożywanie posiłków, relaks po ciężkim dniu, czy przegląd prasy.

Chcąc podnieść funkcjonalność projektowanego oświetlenia nie zapomnij o takich elementach jak ściemniacze światła. Pozwolą one na urozmaicenie oświetlenia i indywidualne dopasowanie intensywności emitowanego światła. Ponadto, wybór kinkietów pozwala na doświetlenie wszystkich tych części pomieszczenia, do których nie dociera oświetlenie główne. Nierzadko zdarza się, że poddasze przedzielone jest ścianami kominowymi lub pojedynczymi kolumnami, a odległość od głównego oświetlenia nie dociera na załamania skosu, gdzie często planujemy umieszczenie dodatkowych szafek lub wypoczynkowych kanap.

W przypadku montażu stałej zabudowy w postaci mebli do zabudowy doskonałym pomysłem na wykonanie dodatkowego oświetlenie będzie wprowadzenie opraw meblowych lub świecących listew LED.

Alternatywa dla oświetlenia ściennego jest wykonanie oświetlenia podłogowego. Ten zabieg sprawdzi się w formie oświetlenia dodatkowego i ozdobnego, wtedy kiedy chcemy wprowadzić wyjątkowy klimat we wnętrzu mieszkania. Drewniana podłoga z wpuszczonymi oczkami pozwoli na stworzenie wyjątkowej aranżacji świetlej, niespotykane w dotychczasowych projektach aranżacji mieszkań.

Oprawy wpuszczane to doskonałe, a najczęściej jedyne wyjście w przypadku gdy przeprowadziliśmy remont mieszkania z uwzględnianiem termomodernizacji. Gładka płyta doskonale prezentuje się z minimalistycznymi oprawami LED, które idealnie doświetlą blat kuchenny, przedpokój a nawet łazienkę. Wybierając oświetlenie do miejsc o wysokim poziomie wilgotności, takich jak wspomniana łazienka czy spiżarnia warto wybrać oprawy o podwyższonym poziomie szczelności oraz pamiętać o wszystkich strefach bezpieczeństwa znajdujących się w łazience. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Oświetleni łazienki.

Oświetlenie punktowe na poddaszu

Poza oświetleniem w formie wpuszczanych oczek LED dobrym pomysłem jest montaż opraw punktowych, takich jak spoty z ruchomą głowicą, czy reflektorki zawieszone na listwie. Oświetlenie linkowe to doskonałe rozwiązanie dla wykonania oświetlenia w sposób kompleksowy. Indywidualnie zaplanowana linia oświetleniem pozwolą na projekt aranżacji światłem na całej powierzchni sufitu. Oświetlenie linkowe to także doskonałe rozwiązanie w przypadku oświetlenia wszelkich krzywizn i wnęk. Oświetlenie linkowe LED może być poprowadzone zarówno w poziomie, po skosie, jak i w pionie.

Aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania, warto wybrać kilka źródeł światła kierując się pragmatycznością rozwiązań. Poniżej prezentujemy topowe oprawy, które idealnie sprawdzą się w przypadku aranżacji oświetlenia poddasza.

Oprawa szynowa LED Fusio

Oprawa szynowa LED Fushio- Luxmarket.pl

oprawa halogenowa yoki

Oprawa halogenowa Yoki- Luxmarket.pl

reflektor lug tino

Reflektor Lug Tino- Luxmarket.pl

reflektor szynowy 3-fazowy

Reflektor szynowy 3-fazowy- LuxMarket.pl

Plafon LED

Nowoczesny plafon LED- LuxMarket.pl

panel LED drewnopodobny

Panel LED w drewnopodobnej oprawie- LuxMarket.pl

Geometryczny plafon LED

Plafon geometryczny LED- LuxMarket.pl

Kinkiet LED Astina

Kinkiet dwustronny Astina- LuxMarket.pl

kinkiet kryształowy

Kinkiet kryształowy Glaso- LuxMarket.pl

Dekoracyjny kinkiet Calipso

Dekoracyjny kinkiet LED Calipso- LuxMarket.pl

Reflektor SPOT

Reflektor kierunkowy SPOT- LuxMarket.pl

oprawa ścienno-sufitowa

Oprawa ścienno-sufitowa Sonda- LuxMarket.pl

Oprawa ruchoma PROTO

Oprawa ruchoma Proto- LuxMarket.pl

downlighty LED

Oczko wpuszczane LED- LuxMarket.pl

lampa brilum

Oświetlenie blatów roboczych- LuxMarket.pl

Oprawa meblowa Kanlux

Oprawa meblowa Kanlux- LuxMarket.pl

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone