Uliczne lampy solarne – czy to dobra inwestycja?
W dobie zmieniającego klimatu się i ze względu na postępującą degradację środowiska naturalnego, potrzebne są rozwiązania, które pomogą ograniczyć te niekorzystne zjawiska. Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają do poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania. Jednym z nich może być energia słoneczna. Jest to w pełni naturalne oraz w przeciwieństwie do paliw kopalnych – odnawialne, źródło energii, którą możemy przekształcić w niezbędny do codziennego życia prąd. Lampy uliczne są stałym elementem krajobrazu miast i mniejszych miejscowości. W skali kraju jest ich bardzo dużo i pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej. Zastąpienie ich latarniami solarnymi z pewnością ograniczy zużycie prądu na oświetlenie ulic i parków.
Jak działają lampy solarne?
Sposobem na przekształcenie światła słonecznego w energię elektryczną jest zastosowanie panelu fotowoltaicznego. Każda z ulicznych lamp solarnych posiada ten charakterystyczny, płaski element. Na jego powierzchnię padają promienie słoneczne. Strumień fotonów rekombinacji powoduje przemieszczenia elektronów w półprzewodnikach, wchodzących w skład ogniwa fotowoltaicznego i pojawia się różnica potencjałów czyli po prostu – napięcie elektryczne. Wzbudzony przez światło słoneczne potencjał umożliwia przepływ prądu. Aby energia elektryczna mogła zostać wykorzystana dopiero wtedy, gdy niezbędne będzie uruchomienie latarni i słońce przestanie już świecić, stosowany jest akumulator. Dzięki czujnikowi zmierzchu prąd z baterii słonecznej zaczyna być wykorzystywany dopiero gdy natężenie światła spadnie poniżej ustawionego poziomu.
Latarnia solarna SLC-3000 30W LED
Lampy uliczne solarne a środowisko?
Produkcja prądu w tradycyjnych elektrowniach wiąże się z emisją dużej ilości zanieczyszczeń. Pomimo zastosowania nowoczesnych filtrów kominowych szkody w środowisku są spore. Wydobycie paliwa dla kopalń generuje kolejne szkodliwe substancje. Alternatywna droga, polegająca na konwersji światła słonecznego w energię elektryczną jest działaniem bezemisyjnym. Zamiana tradycyjnych latarń ulicznych na lampy solarne z energooszczędnymi LED-ami z pewnością jest wyborem korzystnym dla środowiska naturalnego. Energia słoneczna jest powszechnie dostępna i stanowi odnawialne źródło energii.
Jakie są zalety użytkowania lamp solarnych?
Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii, konieczne jest szukanie sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Oszczędności z zastosowania paneli fotowoltaicznych do oświetlenia ulic mogą być bardzo duże. Względy ekonomiczne, tuż po środowiskowych zdecydowanie przemawiają za wykorzystaniem solarnych lamp ulicznych w miejsce tradycyjnych. Inwestycja w założenie lamp wyposażonych w wysokosprawne ogniwa fotowoltaiczne z pewnością szybko przyniesie zwrot w postaci oszczędności na opłacie za prąd. Kolejną z zalet montażu latarni solarnych jest łatwość montażu. Nie wymagają one doprowadzania przewodów z sieci zasilającej. Z tego względu można postawić je w miejscach o trudnym ukształtowaniu terenu, gdzie doprowadzenie prądu wiąże się z dużymi trudnościami i dodatkowym kosztem.
Gdzie można wykorzystać latarnie solarne?
Lampy uliczne zasilane energią słoneczną mogą zostać ustawione przy drogach, na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Świetnie sprawdzą się do oświetlenia małych i większych miejscowości. Mogą także zapewnić światło w parkach miejskich lub hotelowych. Doskonale sprawdzą się na terenie firm.
Solarna latarnia hybrydowa CSL-830H 30W LED
Podsumowanie:
Lampy uliczne solarne są świetną alternatywą dla tradycyjnych. Warto rozważyć ich montaż szczególnie w rejonach kraju wyróżniających się dużym nasłonecznieniem. Ich wykorzystanie zapewnia oszczędność na kosztach energii elektrycznej używanej do oświetlenia dróg. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają także ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i nie przyczyniają się do zużywania nieodnawialnego zasobu paliw naturalnych.