20 października 2015

Wybieramy lampy z czujnikiem ruchu

czujnik zmierzchu

Nowoczesne systemy oświetleniowe charakteryzują się licznymi innowacjami, które systematycznie wdrażane, wciąż poprawiają standard i komfort życia. Designerskie lampy, zaawansowane oświetlenie LED – wszystko to ma na celu ułatwić ludziom życie, wykorzystując tym samym jak najmniej energii. Jedną z innowacji, która już jakiś czas temu pojawiła się na rynku, są lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Wśród czołowych marek, które realizują tego typu technologie są firmy: Orno, Brilum, eLUX lub popularny producent żarówek Osram (Lampa Noxlite).

Automatyczne sterowanie oświetleniem to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Jeśli wracałeś kiedyś w nocy do domu, to z pewnością wiesz, o czym mowa. Kiepsko oświetlony podjazd, ogród czy schody, to miejsca, w których nietrudno o potknięcie. Lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się w tym wypadku idealnie, pozwalając czuć się dużo pewniej i bezpieczniej po zapadnięciu zmroku. Najczęściej znajdują one zastosowanie na zewnątrz budynków, jednak na rynku można również znaleźć lampy przeznaczone do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń.

Jak działają lampy z czujnikiem ruchu?

Schemat działania tego typu oświetlenia jest stosunkowo prosty. Czujniki ruchu instalowane w oprawie, umożliwiają samoczynne włączenie się instalacji, kiedy zostanie wykryty ruch w strefie detekcji urządzenia. Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na wybór idealnie dopasowanej lampy. Wyróżnia się kilka typów czujników podzielonych w oparciu o różne zasady działania:

  • wysyłające i odbierające fale elektromagnetyczne (aktywne)

  • wysyłające i odbierające fale ultradźwiękowe (aktywne)

  • wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym (pasywne)

Najczęściej wykorzystywanym typem czujnika są czujniki pasywne na podczerwień czyli tzw. PIR (Passive Infra Red), które służą do wykrywania ruchu. Zwykle stosuje się je w systemach alarmowych oraz właśnie do automatycznego włączania oświetlenia czy wentylacji. Cały system oparty jest na detektorze podczerwieni, czyli tzw. pyroelemencie, który reaguje na zmiany cieplne, jakie zachodzą wokół czujnika. Wyposażony jest one również w soczewkę, od której zależy obszar działania danego czujnika. Każdy obiekt, jaki pojawi się w polu detekcji czujki, jest wykrywany jako zmiana promieniowania cieplnego. Wszelkie zmiany pola podczerwonego są przekazywane do włącznika, który z kolei uruchamia odpowiednie urządzenie – w tym wypadku oświetlenie. Za sprawą regulacji czujnika ruchu możliwe jest ustawienie czasu świecenia czy poziomu natężenia światła.

czujniki ruchu

Zwykle stosowane jest rozwiązanie, które pozwala wyłączyć światło po określonym czasie od ostatniego zarejestrowanego ruchu. Dostępny na rynku czujnik ruchu Bemko, Brilum lub wspomnianych eLUX, charakteryzują się różnym stopniem czułości, dzięki czemu niemożliwe jest ich „oszukanie”. Zaawansowane czujniki i soczewki pozwalają zignorować zmiany wynikające z różnicy w nasłonecznieniu czy spowodowane ruchem owadów lub zwierząt. Niezwykle ważne jest, aby dokładnie zamontować czujnik, bowiem jego niewłaściwe umiejscowienie lub montaż może spowodować, że czujka nie będzie „widzieć” całego pomieszczenia. Najlepiej nie montować tego typu czujników bezpośrednio nad źródłami ciepła, takimi jak grzejniki oraz w miejscu obejmującym obszary o dużej różnicy temperatur. Ponadto, należy unikać umieszczania ich w pobliżu pary wodnej, strumieni ciepłego powietrza czy też przedmiotów ruchomych.

Innym rodzajem wykorzystywanych na zewnątrz lamp, są te zaopatrzone w automat zmierzchowy. Często zdarza się, że czujnik zmierzchu instalowany jest również w lampach z czujnikiem ruchu. Tego typu lampy są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne budynków. Z powodzeniem może być zastosowane, jako oświetlenie witryn, ulic, dróg dojazdowych czy parkingów. Zewnętrzny czujnik oświetlenia mierzy natężenie światła, a włącznik zmierzchowy, w zależności od ustawień, włącza obwód prądu tuż po zapadnięciu zmroku i wyłącza go o świcie, gdy pojawi się światło dzienne. Wiele urządzeń zopatrzonych w przekaźnik zmierzchowy, zintegrowane jest również z zegarem, który pozwala włączać i wyłączać oświetlenie, biorąc pod uwagę dwa czynniki jednocześnie – natężenie światła oraz odpowiednią godzinę.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone