23 września 2019

Zastosowanie wentylatora w zimę

Lampa z wiatrakiem zimą

O właściwościach wentylatora pisaliśmy dla Państwa w artykule Wentylator sufitowy nie tylko na lato. Dzisiaj przybliżymy sposób działania tego urządzenia zimą. Zakup wentylatora sufitowego może okazać się nie tylko dobrą inwestycją w czasie upalnych dni, ale i sposobem na oszczędność pieniędzy zimą – pod warunkiem, że wiemy, jak go wykorzystać.

Korzyści w czasie lata

Wentylator sufitowy zyskuje na popularności, wybierają go osoby, które nie rozważają zakładania klimatyzacji. Wentylator skutecznie schłodzi powietrze, a ponadto może spełniać funkcję lampy. W jaki sposób działa latem? Urządzenie powinno posiadać dwa tryby – letni i zimowy, dzięki temu mamy kontrolę nad tym, w którą stronę obracają się łopaty wentylatora, bo to właśnie one powodują, że urządzenie to ma niejako dwie funkcje. Latem łopatki obracają się w lewo, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, w ten sposób wentylator wypycha nagromadzone w pomieszczeniu powietrze w dół. Powoduje to, że mimo, że sama temperatura nie ulega znacznemu obniżeniu, odczuwamy uczucie chłodu, za który odpowiedzialny jest ruch powietrza.

W niewielkich pomieszczeniach zaleca się wybieranie mniejszych modeli (60-81 cm) takich jak lampa z wiatrakiem WENGUE76 cm

 

 

Lampa z wiatrakiem

Wentylator WENGUE 76 cm

Kominek i wentylator sufitowy – zgrany duet

Jeśli są Państwo szczęśliwymi posiadaczami kominka, wentylator sufitowy jest niemalże pozycją obowiązkową na liście zakupów. Kominek wprowadza do wnętrza wspaniały nastrój, a przede wszystkim je ogrzewa. W przypadku dużych powierzchni nie zawsze jest to szybki proces, a niestety nie wszyscy mamy świadomość, że nie korzystamy w pełni z ciepła, które wytwarza. Fizyka w tym przypadku nie jest łaskawa, duża część ciepłego powietrza gromadzi się przy suficie przez co nie dociera w miejsce codziennego użytku. Pomocny okaże się w tej sytuacji wentylator sufitowy z trybem zimowym. Aby wykorzystać go do ogrzewania, jego łopatki powinny również obracać się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara ponieważ właśnie w ten sposób wprawimy w ruch powietrze. Do czynienia będziemy mieli ze zjawiskiem cyrkulacji powietrza – wentylator wciągnie powietrze do góry i wypchnie je w dół, rozprowadzając je tym samym po mieszkaniu. Zakup wentylatora sufitowego jest opłacalną inwestycją. Szacuje się, że pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu około 10-35%, oczywiście zależy to od wielu czynników – powierzchni mieszkania i warunków atmosferycznych w danym sezonie.

 

Technicznie o wentylatorze zimą

Najważniejszą kwestią jest odpowiedni obrót łopatek wentylatora, jednak nie bez znaczenia pozostaje kwestia jego odpowiedniego umieszczenia względem podłogi. Należy brać pod uwagę istotny czynnik – wysokość pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń, których wysokość mieści się w przedziale 2,50-3,30 metrów powietrze powinno kierować się do góry, wtedy uzyskamy efekt “odbicia” powietrza od sufitu i jego powrót na dół. Inaczej jest z wysokimi mieszkaniami (powyżej 3,30 metrów) – ponieważ powietrze musi przejść dłuższą drogę, efekt końcowy może nie być tak zadowalający jak w niższych mieszkaniach. W tym celu proponujemy przywieszenie wentylatora na wysokości do 3 metrów nad podłogą. Ważne jest również, aby wentylator nie obracał się zbyt szybko, najlepiej wybrać najniższą prędkość – gwałtowne ruchy powietrza mogą obniżyć temperaturę – cyrkulacja powietrza ma się odbywać w spokojnym tempie, wtedy spełnia odpowiednio swoją funkcję.

 

Wybór wentylatora sufitowego

Ostatnią kwestią pozostaje wybór wentylatora, który wykorzystamy zimą. Wśród propozycji w naszym sklepie z pewnością możemy wskazać markę Westinghouse. Szczególnie uniwersalna jest lampa z wiatrakiem ponieważ jest niejako produktem 2 w 1.

Wentylator Anthena to połączenie klasycznego designu z nowoczesną technologią LED. Rozpiętość łopatek wynosi 105 cm, jest to zatem doskonały model do dużego salonu. Ten model sprawdzi się w przypadku zimy dlatego, że umożliwia ruch powietrza w dół lub w górę.

 

Lampa z wiatrakiem Westinghouse

Lampa z wiatrakiem Anthena marki Westinghouse

 

Inną propozycją, nieco bardziej nowoczesną jest marka Fanaway, a konkretnie model EVO2 ENDURE. Podobnie jak poprzedni produkt obraca się w obie strony, sprawdzi się zatem na zimę. Wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem, posiada dwa tryby (automatyczny oraz ręczny), termostat (wł. i ustawienie prędkości), TIMER dla oświetlenia i wentylatora i tryb SLEEP. Wentylator EVO2 ENDURE wyróżnia się jeszcze jedną cechą – to nie jest zwykła lampa z wiatrakiem, łopatki wiatraka są chowane, dzięki czemu w mgnieniu oka zamienia się w zwykły plafon.

 

Lampa z wiatrakiem FANAWAY

Nowoczesna lampa z wiatrakiem EVO2 ENDURE

 

Wentylatory sufitowe marki Westinghouse cechują się wygodą w użytkowaniu. Ciekawą propozycją jest model INDUSTRIAL ESPRESSO z regulatorem naściennym – nie jest to jednak lampa z wiatrakiem, a jedynie sam wentylator. To propozycja alternatywna w stosunku do poprzednich, jednak równie godna uwagi zwłaszcza jeśli nie planujemy dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu. Najważniejszą zaletą jest łatwe sterowanie na panelu, który pozwala regulować prędkość obrotu wentylatorem – jest to bardzo klasyczny model bez oświetlenia dla tradycjonalistów.

 

Wentylator sufitowy z panelem

Wentylator sufitowy z regulatorem INDUSTRIAL ESPRESSO

 

Wrzesień jest doskonałym czasem do planowania wyposażenia na nadchodzącą zimę, warto zatem przyjrzeć się proponowanym produktom i wybrać swój model. Nieważne, czy będzie to lampa z wiatrakiem czy klasyczny wentylator sufitowy, jego odpowiednie użytkowanie przywieje ze sobą oszczędności i ciepłe powietrze w zimowe wieczory. Jeśli mają Państwo więcej pytań dotyczących naszego asortymentu zapraszamy do kontaktu!

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone